pompa hudrauliczna

Pompa hydrauliczna – jak jest zbudowana?

Pompy hydrauliczne znajdują swoje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W jaki sposób są zbudowane te urządzenia? Jakie rozróżniamy ich rodzaje? W jaki sposób działają i gdzie dokładnie są wykorzystywane? Odpowiedzi znaleźć można w tekście poniżej.

Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pomp hydraulicznych. Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną budową. Jednym z popularnych typów jest pompa hydrauliczna zębata o zazębieniu zewnętrznym. Zbudowana jest ona z dwóch osadzonych ciasno w korpusie kół zębatych. Za pomocą obracania się kół ciecz jest zagarniana, a następnie transportowana do komory tłocznej. Pompa ta jest prosta w konstrukcji i mało awaryjna.

Innym rodzajem jest pompa hydrauliczna wielotłoczkowa. Zbudowana jest ona z kilku lub kilkunastu pomp tłokowych. Ten typ urządzenia obejmuje również pompy osiowe i promieniowe. W pierwszym przypadku tłoczki pompy opierają się na pochylonej tarczy, a w drugim na mimośrodkowym pierścieniu. Tego rodzaju pompy zamiast zaworów posiadają tarczę lub wałki rozdzielcze. Dużą wydajnością charakteryzuje się pompa hydrauliczna Voith.

Jak działają pompy hydrauliczne i gdzie znajdują zastosowanie?

Pompy hydrauliczne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle ze względu na ich dużą wydajność. Zasada ich działania opiera się na zamienianiu energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Tego typu urządzenia mogą być napędzane zarówno za pomocą elektryki, jak i powietrza. Energia hydrauliczna jest najczęściej wytwarzana przy użyciu cieszy roboczej, którą jest olej hydrauliczny. W pompach znajdują się filtry i zawory bezpieczeństwa.

Najczęstszym miejscem wykorzystania pomp hydraulicznych jest przemysł. Dzięki swojej uniwersalności wspierają wiele procesów produkcyjnych. Najczęściej spotkać je można w przemyśle: chemicznym, ceramicznym, farmaceutycznym, spożywczym lub samochodowym. Wiele firm inwestuje w pompy hydrauliczne ze względu na ich dużą wydajność i opłacalność. W razie potrzeby warto jednak sprawdzić w Google frazę naprawa pomp hydraulicznych.