biznes

Bezdotykowy odbiór paczki od kuriera – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakupy przez internet coraz częściej zastępują tradycyjne sprawunki w sklepie stacjonarnym, a to wiąże się z koniecznością dostawy. Jeśli zamawiasz produkty do Paczkomatu, nie musisz spotykać się z kurierem. Co jednak w sytuacji, kiedy Twoje zamówienie ma być dostarczone do domu czy mieszkania? Okazuje się, że możesz odbierać paczki bezdotykowo, a my wyjaśniamy, jak to zrobić.

Odbiór paczki od kuriera

Odbiór paczki bezdotykowo wprowadziły niektóre firmy kurierskie. Polega to na tym, że gdy przesyłka jest wydana do doręczenia, odbiorca otrzymuje specjalny kod PIN. Może on pojawić się na e-mailu, w SMS-ie czy aplikacji. Gdy kurier dociera z paczką na wskazany adres, odbiorca nie musi podpisywać potwierdzenia odbioru przesyłki, a jedynie podać PIN. Dzięki temu może znajdować się w bezpiecznej odległości od przewoźnika i nie dotykać długopisu, którego dotykali wcześniejsi odbiorcy paczek. Poza tym niektórzy przewoźnicy oferują zostawienie paczki w ustalonym miejscu – np. przed drzwiami, na parapecie czy w altance.

PIN to krótki kod liczbowy, którego podanie nie zajmuje wiele czasu i znacznie usprawnia odbiór przesyłek. Najważniejsze jednak, że zapewnia bezpieczeństwo zarówno kurierom, jak i odbiorcom. Warto też płacić za zamówienia online, by nie musiało dochodzić do wymiany gotówki bezpośrednio z dostawcą. Jeśli decydujesz się jednak na płatność przy odbiorze – warto zorientować się, czy kurier ma terminal, mieć dokładnie wyliczoną kwotę lub skorzystać z płatności BLIK-iem. Ostatnia metoda jest bezdotykowa i bardzo wygodna, ponieważ polega jedynie na podaniu 6-cyfrowego kodu kurierowi i zatwierdzeniu transakcji na swoim smartfonie.

Bezdotykowe odbieranie paczki z Paczkomatu

Zdecydowanie najwygodniejszym i najbardziej zalecanym, szczególnie w czasie pandemii, sposobem dostawy jest doręczanie do Paczkomatów. Te czynne całodobowo urządzenia pozwalają na odbiór przesyłek w dowolnym momencie i to bez konieczności ich dotykania. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstalujesz aplikację InPost Mobile i znajdziesz tam wszystkie przesyłki, które zamówisz. Gdy paczka będzie gotowa do odbioru, aplikacja natychmiast Cię o tym powiadomi. Możesz wtedy udać się do Paczkomatu i na ekranie smartfona kliknąć „Otwórz skrytkę zdalnie”. Drzwiczki maszyny, za którymi znajduje się Twoja przesyłka, natychmiast się otworzą – wyjmij paczkę i dokładnie je zamknij.

Jak widzisz, Paczkomaty to szybka, prosta i bezpieczna opcja na odbiór zamówienia. Jeśli nie masz w pobliżu maszyny InPost, koniecznie zgłoś miejsce na Paczkomat, a być może już za jakiś czas nadawanie i odbieranie paczek tą metodą będzie możliwie także w Twojej okolicy.