Podnośniki masztowe to coraz częściej stosowane urządzenia, wykorzystywane głównie w magazynach, halach produkcyjnych czy na placach budowy. Ze względu na swoje zaawansowane funkcje i zastosowanie, pojawia się pytanie, czy do ich obsługi wymagane są specjalne uprawnienia? Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie tego zagadnienia.
Przepisy prawne dotyczące obsługi podnośników masztowych
Zgodnie z polskim prawem, do obsługi większości maszyn i urządzeń dźwignicowych, w tym także podnośników masztowych, wymagane są specjalne uprawnienia. W przypadku tego typu urządzeń, uprawnienia te są określone jako „uprawnienia do obsługi podnośników koszowych”. Właściwy organ, który jest odpowiedzialny za wydawanie takich uprawnień, to Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W praktyce oznacza to, że osoba chcąca pracować na podnośniku masztowym musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Aby uzyskać uprawnienia do obsługi podnośników koszowych, konieczne jest ukończenie odpowiedniego szkolenia, a następnie zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną UDT. Szkolenie obejmuje teorię oraz praktykę, dzięki czemu uczestnicy zdobywają niezbędną wiedzę na temat budowy i działania podnośników masztowych, w tym również podnośnika masztowego elektrycznego. Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu, uczestnicy otrzymują dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje i uprawnienia.
Ważność uprawnień i konieczność ich odnawiania
Uprawnienia do obsługi podnośników koszowych wydawane są na okres 5 lat. Po tym czasie ich posiadacz jest zobowiązany do ukończenia szkolenia odnawiającego oraz zdania egzaminu przed komisją UDT. W przypadku braku takiego szkolenia lub niezdania egzaminu, uprawnienia tracą ważność. Warto dodać, że pracodawca ma obowiązek sprawdzenia posiadanych uprawnień przez potencjalnych pracowników przed zatrudnieniem ich na stanowisku operatora podnośnika masztowego.
Podsumowując, do obsługi podnośników masztowych wymagane są specjalne uprawnienia. Dotyczy to zarówno podnośników masztowych spalinowych, jak i elektrycznych. Osoba, która chce pracować na takim stanowisku, musi ukończyć odpowiednie szkolenie i zdać egzamin przed komisją UDT. Uprawnienia te mają ważność 5 lat i należy je odnawiać poprzez ukończenie kolejnego szkolenia oraz zdanie egzaminu.
Leave a Reply