Dobry hipnoterapeuta – czyli jaki?

Chociaż wiele osób widziało hipnozy w telewizji lub na filmach, to w rzeczywistości, dalej nie wiedzą, na czym polega ten rodzaj terapii. W tym wpisie postaramy się rozwiać kilka mitów na temat hipnoterapii i hipnozy oraz odpowiedzieć na pytanie: kim jest dobry hipnoterapeuta?

Kim jest hipnoterapeuta?

Warto zacząć od definicji. Hipnoterapeuta to osoba wyszkolona w sztuce hipnozy. Wykorzystuje on stan transu, aby skłonić pacjenta do połączenia się z podświadomym umysłem i wprowadzenia w nim pozytywnych zmian. W większości przypadków hipnoterapeuta zajmuje się tylko określonymi problemami. Na przykład, można znaleźć kogoś, kto specjalizuje się w rzucaniu palenia, odchudzaniu, redukcji lęków, nadużywaniu alkoholu lub innych specyficznych problemach.

Kiedy pomoże hipnoterapeuta?

Hipnoterapia może być bardzo pomocna w leczeniu problemów emocjonalnych i psychologicznych. Czasami jest stosowana w leczeniu bólu i niepokoju związanego z zabiegami medycznymi czy operacjami. Terapeuta za pomocą hipnozy próbuje zmienić postrzeganie bólu przez pacjenta – leczenie hipnozą może pomóc mu poczuć się bardziej zrelaksowanym w związku z zabiegiem lub operacją.

Hipnoza nie może zmusić pacjenta do zrobienia czegoś wbrew jego woli, więc nie zadziała, jeśli pacjent nie będzie tego chciał. Aby terapia przyniosła oczekiwane rezultaty, pacjent musi mieć zaufanie do terapeuty i do samej terapii.

Cechy dobrego hipnoterapeuty

Znalezienie dobrego specjalisty nie jest proste. Na rynku działa wiele osób oferujących tego rodzaju usługi – nie każdy z nich będzie Ci jednak w stanie pomóc. Skuteczny hipnoterapeuta będzie się charakteryzować następującymi cechami:

  • Jest przeszkolony i certyfikowany w zakresie hipnozy
  • Jest otwarty i nie osądzający
  • Stosuje różne techniki, aby sprostać unikalnym potrzebom klienta
  • Będzie miał łagodne, kojące usposobienie

Taki zestaw cech jest gwarancją, że dany specjalista zna się na swojej pracy i będzie w stanie Ci pomóc. Koniecznie ich szukaj, podczas wyboru idealnego hipnoterapuety w swojej okolicy.