prasa

Prasa mimośrodowa – w jakich pracach się sprawdza?

Prace związane z obróbką metalu są dziś możliwe w większym stopniu niż kiedykolwiek. Wszystko dzięki istnieniu maszyn takich jak prasa mimośrodowa. Są one bowiem w stanie kształtować metalowe elementy dzięki wykorzystaniu nacisku rzędu nawet kilku tysięcy ton, co nie byłoby nigdy możliwe wykorzystując tylko siłę człowieka. W jakich pracach sprawdza się więc prasa mimośrodowa?

Jaką maszyną jest prasa mimośrodowa?

Spośród wielu maszyn służących do obróbki metalu jedną z bardziej uniwersalnych jest prasa mimośrodowa. Jej nazwa pochodzi od jednej z najważniejszej jej części, czyli od tak zwanego mimośrodu, który jest częścią odpowiadającą za ruch obrotowy. Ten element jest wprawiany w ruch za pomocą silnika elektrycznego, a następnie jest on konwertowany na ruch posuwisto-zwrotny.

Prasa mimośrodowa bardzo dobrze sobie radzi między innymi jako prasa do tłoczenia. Nie jest to jednak jedyny rodzaj pracy, który dobrze wykonuje prasa mimośrodowa. Jest ich znacznie więcej i właśnie to sprawia, że jest ona tak chętnie wykorzystywana w wielu zakładach przemysłowych.

Do jakich prac nadaje się prasa mimośrodowa?

Prasa mimośrodowa najlepiej sprawdzi się przede wszystkim do wszelkich obróbek metalu opierających się na uderzeniu. Mowa tu o wykrawaniu wszelakich kształtów oraz otworów, odkrawaniu poszczególnych kawałków metalu, cięcia prętów, czy też do nitowania. Może być jednak również użyty do gięcia, czy też formowania.

Dlaczego warto postawić na prasę mimośrodową?

Maszyna którą jest prasa mimośrodowa posiada przede wszystkim wielką zaletę, którą jest jej duża uniwersalność. Może ona być bowiem wykorzystana na wiele sposobów i co za tym idzie można zaoszczędzić sporo miejsca, gdyż potrafi spełniać zadania nawet kilku maszyn naraz.

Kolejna zaleta prasy mimośrodowej to jej duża precyzja oraz powtarzalność. Najnowsze maszyny tego typu są kontrolowane za pomocą nowoczesnej techniki, która sprawia, że operator maszyny może precyzyjnie ustalać to w jaki sposób ma ona obrabiać dany metalowy element.