profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci – dlaczego jest taka ważna?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne w każdym wieku, jednak wielu dorosłych bagatelizuje leczenie zębów mlecznych, co jest olbrzymim błędem. Powstałe na nich ubytki mogą doprowadzić do niszczenia pojawiających się w nich zębów stałych o czym absolutnie należy pamiętać. Kolejna kwestia, to wpływ jakości stanu jamy ustnej na zdrowie. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę u dzieci i jakie objawy chorobowe zębów powinny nas zaniepokoić? Podpowiadamy.

Profilaktyka zębów u dzieci

Należy wiedzieć, że próchnica zębów u dzieci rozwija się bardzo szybko tempie, więc niezwykle istotne jest błyskawiczne reagowanie na pojawianie się różnego rodzaju nieprawidłowości. Co istotne, ognisko choroby rozprzestrzenia się na inne zęby, to tylko mały krok do rozwoju bolesnych stanów zapalnych. Niestety mogą one przejść na wyrzynające się stałe zęby, a co za tym idzie, skutecznie je uszkodzić. Koniecznie więc regularnie trzeba odwiedzać stomatologa, aby nie dopuszczać do takich sytuacji. Minimum co pół roku, ale jeśli zajdzie tylko potrzeba, to od razu. W miarę chodzenia dziecka do specjalisty można od razu kontrolować stan uzębienia oraz zgryz. Pamiętajmy, że dziecko ma refundowany aparat ortodontyczny do 12. roku życia, więc warto szukać specjalisty na hasło ortodonta dziecięcy nfz.

Zobacz także: https://kobietawspolczesna.pl/profilaktyka-stomatologiczna-dlaczego-jest-tak-bardzo-istotna/

Zabiegi profilaktyczne dla dzieci

Wśród nieinwazyjnych i bezpiecznych zabiegów profilaktycznych dla dzieci wymienia się takie jak fluoryzacja, jak również lapisowanie. Warto także korzystać z ozonowania, jak również lakowania. Takie działania powodują, że zęby będą w dobrym stanie. Nie bez znaczenia pozostaje wybór dobrej placówki, takiej jak ta https://mcs-przychodnia.pl/ w której specjaliści otaczają małych pacjentów fachową opieką. Bardzo ważne jest to, aby wykazywali się empatią jak również sprawiali, że dziecko będzie czuło się po prostu bezpieczne. Należy mieć do niego dużą dawkę cierpliwości i wzbudzić zaufanie. Takie działanie w znacznym stopniu przekłada się na komfort, a tym samym spokój dziecka. Jak wiadomo, wizyta u dentysty u bardzo wielu budzi niepokój.

Wybierając dentystę dla dziecka ważne jest to, aby kierować się informacjami o jego doświadczeniu, jak również opiniami na temat opieki nad swoimi małymi pacjentami. Nie bez znaczenia pozostaje też jego doradztwo. Dobry lekarz będzie w stanie poinstruować nas jak prawidłowo dbać o higienę dziecka, dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę, aby uniknąć niepożądanych schorzeń w jamie ustnej.