rolety

Rolety dzień i noc – jak działają?

Rolety dzień i noc łączą w sobie wszystko, co najlepsze w zasłonach okiennych. Co w nich takiego wyjątkowego? Przed zakupem dobrze jest poznać ich przewagi nad innymi typami żaluzji.

Czym są rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc to zasłony okienne zbudowane z dwóch rodzajów pasów. Część z nich ma właściwości przyciemniające. Pozostałe są transparentne, czyli prześwitujące. Dzięki naprzemiennemu ułożeniu można ustawić wyłącznie jedne lub drugie pasy. Przykładem pokazującym jak wygląda ten element wyposażenia mieszkania, są produkty firmy E.M.-Rol sprzedającej rolety wewnętrzne w Wałbrzychu.

Przewagą rolet dzień i noc jest zapewnienie prywatności w pomieszczeniu. Tradycyjne żaluzje po zwinięciu pozostawiają częściowo odsłonięte okno. Prześwitujące pasy zapewniają światło w pomieszczeniu, jednocześnie ograniczając możliwość zajrzenia do pokoju z zewnątrz.

W pełni odsłonięte okno nie chroni ponadto przed nadmiarem światła i ciepła. Aspekt ten szczególnego znaczenia nabiera latem. Rolety dzień i noc wyposażone są w płynną regulację. Dzięki niej domownicy sami mogą decydować o tym, ile światła wpadnie do pomieszczenia.

Jakie są typy rolet dzień i noc?

Opcja regulacji rolet dzień i noc nie zawsze oznacza brak możliwości ich pełnego zwinięcia. Dają ją wszystkie ich typy. Jednym z nich są modele w kasecie. Jest to podłużny pojemnik montowany nad oknem. W nim można schować cały materiał, by w pełni odsłonić szybę.

Wiele osób mieszka w dużych domach. Zazwyczaj mają one równie pokaźnych rozmiarów okna. Do takich pomieszczeń trudno dobrać odpowiedniej wielkości kasety. Alternatywą są mocowane do ściany lub ramy okien rolety wolnowiszące. Oprócz nich dostępne są także modele bezinwazyjne, które montuje się na zaczepach.

Jak dobrać rolety dzień i noc do wnętrza?

Oprócz wielkości okien rolety należy dobrać pod kątem użyteczności. Egzemplarze w kasecie są trudniejsze w montażu niż inne rodzaje. W zamian za to są lepiej chronione przed kurzem.

Dzięki mnogości wzorów i kolorów rolety dzień i noc można łatwo dopasować do wystroju wnętrza. Doskonale komponują się m.in. z wystrojem nowoczesnym. Przykłady to style skandynawski i industrialny.