Team building – dlaczego i w jaki sposób warto go przeprowadzić?

Nie da się ukryć, że wypalenie zawodowe i utrata motywacji do pracy jest problemem większości pracowników, a także firm, w których są oni zatrudnieni. Trzeba sobie bowiem jasno powiedzieć, że to właśnie pracownicy są sercem i przysłowiowym motorem napędowym każdej organizacji i instytucji, a co za tym idzie, to właśnie kadra menadżerska powinna dołożyć wszelkich starań ku temu, by o nich odpowiednio zadbać. W tym celu organizuje się szereg aktywności, czyli team building. Jednak dlaczego i w jaki sposób warto go przeprowadzić?

Team building – czym on jest?

Team building to pojęcie, które w firmach funkcjonuje już od wielu lat i jest świetnie znane w każdej organizacji. W najprostszych słowach można powiedzieć, że team building jest niezbędny do tego, by pracownicy – a w efekcie także i cała firma – mogła funkcjonować na optymalnym i pożądanym poziomie. Pod pojęciem tym skrywa się więc szereg aktywności i działań, które maja doprowadzić do jeszcze lepszej integracji całego zespołu, a także do wzrostu zaufania pomiędzy jego konkretnymi członkami. Na przestrzeni ostatnich lat wykształciło się wiele sposobów na to, jak należy team building przeprowadzić. Niemniej jednak zawsze wskazuje się na to, że im bardziej kreatywne są działania z zakresu team buildingu, tym lepszych efektów można się spodziewać.

Dlaczego warto przeprowadzić team building?

Team building na przestrzeni ostatnich lat stał się jedną z głównych podstaw funkcjonowania dużych i prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, a także małych firm. Wynika to jednak z bardzo prostego faktu – pozwala on na podniesienie morale zespołu, a także na zwiększenie motywacji do pracy i rozwiązane konfliktów wewnętrznych. Nic więc dziwnego, że działania team building są przeprowadzane coraz chętniej. Jednak kiedy z pewnością warto się na nie zdecydować? Otóż:

  • dołączenie do zespołu nowego pracownika – wówczas team building pomoże się zintegrować i poznać obecnych pracowników;
  • spadek motywacji – nie da się ukryć, że wypalenie zawodowe czy goniące terminy mogą zniechęcić każdego. Wówczas da się wyraźnie zauważyć, że motywacja i chęci do pracy u większości zatrudnionych są wyjątkowo niskie. W takich wypadkach to właśnie team building jest szansą na odprężenie i oczyszczenie umysłu, co bardzo szybko podnosi motywację pracowników i przywraca im chęci do pracy;
  • konflikty wewnętrzne – nieporozumienia w zespole pracowników są oczywiście standardem. Jednak to one przyczyniają się do tego, że praca może stać się dla nich o wiele mniej przyjemna. Team building jednak pomoże te konflikty rozwiązać i oczyści atmosferę w zespole;
  • spadek zaufania do kadry menadżerskiej lub innych członków zespołu – team building pomoże zbudować na nowo nić porozumienia i zaufania zarówno pomiędzy członkami zespołu, ale także poprawi relacje na linii pracownicy – kadra menadżerska.

Oczywiście team building można przeprowadzić także bez „specjalnej” okazji. Takie działania szybko i skutecznie podnoszą bowiem morale zespołu i poprawiają wydajność pracowników.

W jaki sposób najlepiej przeprowadzić team building?

Dawniej kadra menadżerska przeprowadzała team building w formie kolacji lub spotkania z pracownikami. Jednak obecnie możliwości są o wiele szersze. Można bowiem zaprosić pracowników na mecz piłkarski, paintball czy na grę w golfa. Tak naprawdę, nie ma ograniczeń co do sposobu przeprowadzania team buildingu. Można więc śmiało powiedzieć, że w tym momencie, najwięcej zależy od pomysłowości jaką wykaże się kadra menadżerska.