transformatory separacyjne

Transformatory separacyjne – bezpieczeństwo instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne wymagają właściwego zabezpieczenia, aby mogły one działać sprawnie i jednocześnie zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo dla użytkowników. Wśród zabezpieczeń instalacji stosowane są między innymi transformatory separacyjne. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń elektrycznych?

Czym są transformatory separacyjne?

Transformatorami nazywa się maszyny elektryczne, które umożliwiają dokonanie zmiany napięcia przemiennego z napięcia niższego na wyższe oraz z wyższego na niższe. Zbudowane są one z uzwojenia pierwotnego oraz wtórnego oraz rdzenia.

Pod pojęciem transformatorów separacyjnych znajduje się rodzaj transformatorów, które ze względu na swoją budowę charakteryzują się takim samym napięciem wyjściowym oraz wejściowym. Oznacza to, że przekładnia urządzenia jest wtedy równa 1.

Ze względu na swoje działanie transformatory separacyjne – https://trafeco.pl/transformatory-separacyjne-w-wykonaniu-medycznym/ są stosowane w celu zabezpieczenia instalacji elektrycznych. Pełnią one wtedy funkcję zabezpieczenia przeciwporażeniowego, dlatego pozwalają na bezpieczniejsze używanie tych instalacji oraz maszyn i urządzeń wtedy, gdy istnieje ryzyko porażenia.

Gdzie używane są transformatory separacyjne?

Ze względu na swoją budowę transformatory separacyjne przeznaczone są do stosowania w różnych instalacjach, w których pojawia się wysokie ryzyko porażenia prądem elektrycznym nawet wtedy, gdy instalacje te są wykonane prawidłowo.

Przykładowo transformatory separacyjne mogą obniżyć ryzyko związane z porażeniem wtedy, gdy w instalacji dojdzie do uszkodzenia izolacji przewodów. Stosowne są one również w miejscach, gdzie pojawia się większe ryzyko porażenia na przykład w pomieszczeniach, w których pojawia się wilgotność, w silosach, a także w maszynach, aby podwyższyć poziom ich bezpieczeństwa.

Warto też zaznaczyć, że transformatory separacyjne mogą być używane jako urządzenia przenośne, czyli sprawdzają się one między innymi przy pracach remontowych. W takiej formie są one także stosowane we współpracy z elektronarzędziami o dużej mocy, aby zredukować ryzyko związane z ich usterkami i pojawieniem się porażenia.

Transformatory separacyjne – gdzie kupić?

Urządzenia jak transformatory separacyjne są aktualnie oferowane przez wiele firm, które zapewniają swoim klientom dostęp do szerokiej gamy produktów w tej kategorii. Możliwe jest wtedy indywidualne dopasowanie transformatorów do konkretnego zastosowania, aby mogły one zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa instalacji elektrycznych.

Z dostępnymi wariantami transformatorów separacyjnych można zapoznać się bliżej na stronach ich producentów i sprzedawców.