wypadanie wlosow

Z wypadaniem włosów można wygrać. Jak to zrobić?

Wypadanie włosów tak samo często dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Im dłuższe mamy włosy na głowie, tym dolegliwość ta jest bardziej widoczna. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale przeważnie niewielkie zmiany w pielęgnacji i diecie mogą wpłynąć na szybką poprawę kondycji naszych włosów. Co zrobić, by raz na zawsze uporać się z ich wypadaniem.

Dlaczego moje włosy wypadają?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw dowiedzieć się, jak wygląda cykl życia włosa. Składa się on z trzech faz: wzrostu, inwolucji i spoczynku. Włosy rosną w różnym tempie, część z nich w danej chwili jest w stanie wzrostu, inne natomiast zaczynają wypadać i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dziennie tracimy około 100 włosów i jest to proces fizjologiczny, którego nie można zatrzymać. Problem pojawia się w momencie, gdy nasze włosy zaczynają wypadać całymi garściami.

Główną przyczyną ich wypadania jest niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt agresywne szampony, suszarki nastawione na zbyt wysoką temperaturę czy wreszcie przesadne stosowanie prostownic. To wszystko ma ogromny wpływ na stan naszych włosów. Gorące powietrze sprawia, że stają się przesuszone i podatne na uszkodzenia.

Nadmierne wypadanie włosów często jest również spowodowane niewłaściwą dietą. Brak witamin i składników odżywczych, który dotyka osób będących na dietach redukcyjnych, sprawia, że jednym z pierwszych zauważalnych objawów niedoborów są problemy ze skórą, paznokciami i właśnie włosami.

Ostatnią i chyba najtrudniejszą do wyeliminowania przyczyną są problemy natury hormonalnej. Łysienie andgorenowe dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn jak i kobiet, objawia się szybką utratą włosów. Jego leczenie jest bardzo trudne i czasami nie udaje się osiągnąć zadowalających efektów.

Co zrobić, by włosy przestały wypadać?

Jest kilka sposobów leczenia wypadających włosów, ale ściśle zależą one od przyczyny naszych dolegliwości. Jeśli jest nią niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie suszarek i prostownic, to wystarczy wprowadzić delikatne zmiany, by pozbyć się problemu w krótkim czasie. Zakup naturalnych kosmetyków, które działają łagodnie, jest rozwiązaniem wartym spróbowania.

W przypadku braków witaminowych zaleca się suplementację lub wdrożenie dobrze zbilansowanej diety. Ta pierwsza opcja jest o tyle korzystniejsza, że pomaga bardzo szybko uzupełnić niedobory. Dieta jest oczywiście podstawą, ale bez leków przyjdzie nam na efekty poczekać o wiele dłużej. Wybierając preparaty na wypadanie włosów, skupmy się na tych o naturalnym składzie, które nie powodują skutków ubocznych.

Łysienie androgenowe ma niewiele wspólnego z niewłaściwą pielęgnacją i dietą, dlatego tutaj należy sięgnąć po specjalistyczne preraty, które zapewnią powolną odbudowę mieszków włosowych. Często wykorzystywanymi środkami są te bazujące na minoksydylu. Warto zaznaczyć, że jeśli przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, to należy nastawić się na długotrwałą kurację. Efekty leczenia bardzo często widoczne są dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach.