Autotransformatory to w teorii prostsze konstrukcje niż zwykłe transformatory, lecz zdecydowanie nie gorsze, choć zależy to rzecz jasna od wybranego zastosowania.
Czym dokładnie są autotransformatory?
W przypadku wszelkiego rodzaju sieci elektrycznych, konieczne jest stworzenie odpowiedniego środowiska, dzięki któremu wszelkie przyrządy i cała sieć będzie w stanie działać prawidłowo oraz bezpiecznie. Gdzie jednak w tej całej układance znajdują się takie przyrządy, jak autotransformatory? Są to specjalne urządzenia, które w pewnym stopniu różnią się od klasycznych transformatorów. Przede wszystkim autotransformatory posiadają jedno uzwojenie, które jest równocześnie uzwojeniem pierwotnym oraz wtórnym. W przypadku transformatorów zaś możemy mówić o dwóch osobnych uzwojeniach – osobno pierwotnym oraz osobno wtórnym. Sprawia to, że autotransformatory są lżejsze i bardziej mobilne, równocześnie działając lepiej w przypadku konieczności transformacji napięcia z mniejszą przekładnią. W innych przypadkach jednak klasyczny transformator sprawdzi się o wiele lepiej.
Jakie zalety i wady posiadają autotransformatory?
Jak już wspomnieliśmy autotransformatory są o wiele lżejsze i w niektórych przypadkach o wiele wydajniejsze niż chociażby takie konstrukcje, jak transformatory toroidalne. Do ich stworzenia nie trzeba również zużywać tylu materiałów, a co za tym idzie jest to również na cenę. Warto jednak pamiętać, iż autotransformatory działają jako obwody niskiego napięcia. Jeżeli więc będziemy chcieli przetworzyć prąd o zbyt dużym napięciu, bardzo łatwo może dojść do zwarcia w instalacji autotransformatora.
Gdzie najlepiej jest się zaopatrzyć w autotransformatory i jak to zrobić?
Jeżeli poszukujemy takich urządzeń, jak autotransformatory, powinniśmy udać się do specjalistycznych sklepów, które zajmują się sprzedażą urządzeń powiązanych z elektrycznością. To właśnie tam będziemy mogli również porozmawiać ze specjalistami, którzy wskażą nam, jakie modele sprawdzą się najlepiej do naszych zadań i preferencji.
Leave a Reply