oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Dobra jakość powietrza to jeden z najważniejszych elementów, który powinien być przez nas brany pod uwagę. Stale rosnący poziom zanieczyszczeń sprawia, że wielu z nas przez cały rok cierpi z powodu różnorodnych dolegliwości, takich jak na kaszel, kichanie czy inne problemy z układem oddechowym. Warto zauważyć, że powietrze w pomieszczeniach nie podlega częstej cyrkulacji, w związku z czym zanieczyszczenia pozostają w jego wnętrzu, przyczyniając się do pogłębiania problemów zdrowotnych. Odpowiedzią na powyższe czynniki jest oczyszczacz powietrza, który może być korzystny w walce z wszelkiego rodzaju pyłami, alergiami czy innym, szeroko pojętym zanieczyszczeniem. Opisywany przedmiot przepuszcza powietrze przez warstwy filtrów, dzięki czemu wychwytuje wszystkie rodzaje zanieczyszczeń i ponownie wprowadza świeże powietrze do pomieszczenia.

Podstawowe parametry techniczne

Przed zakupem tytułowego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które przyczynią się do udanego zakupu. Na wstępie należy zauważyć, że proces oczyszczania powietrza odbywa się w głównej mierze poprzez filtry umieszczone w oczyszczaczu powietrza. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania zastosował producent. Generalna zasada mówi, że im więcej ich będzie, tym lepiej dla naszego powietrza w pomieszczeniu. Niektóre filtry (takie jak HEPA) doskonale radzą sobie z usuwaniem sierści zwierząt domowych, podczas gdy inne (np. z domieszką węgla aktywnego) skutecznie eliminują dym kuchenny i inne przykre zapachy. Co więcej, niektóre oczyszczacze powietrza są wyposażone w jeden lub więcej filtrów wstępnych, których zadaniem jest pochłanianie dużych zanieczyszczeń z powietrza, jeszcze przed wejściem do komory filtrów głównych. Ich cena jest stosunkowo niska, w związku z czym można liczyć się z tym, że ewentualna wymiana nie pochłonie znacznej części budżetu.

Dodatkowo, warto wspomnieć o niektórych technologiach filtracji, takich jak generatory ozonu. To rozwiązania, które skutecznie przyczyniają się do usuwania pleśni. Niemniej jednak w tym przypadku należy mieć na uwadze to, że nie powinny być stosowane w momencie, gdy nasi domownicy cierpią na przewlekłe choroby płuc. To właśnie z tego powodu przy zakupie niektórych oczyszczaczy powietrza należy pamiętać o względach zdrowotnych.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wspomnianymi czynnikami, zakup oczyszczacza powietrza powinien być poprzedzony analizą wartości, takich jak ACH, która definiuje efektywność urządzenia. Wspomniany skrót pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do liczby powtórzeń, w których oczyszczacz powietrza może ponownie wprowadzić zanieczyszczone powietrze (po jego oczyszczeniu) w obrębie określonej przestrzeni. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym lepiej. Niemniej jednak należy zauważyć, że wiele zależy też od metrażu pomieszczenia. Generalnie rzecz biorąc, im większe pomieszczenie, tym wyższej wydajności potrzebujemy. Na szczęście, nie zawsze musimy stosować się do skomplikowanych obliczeń. W przypadku większości modeli, już na opakowaniu znajdziemy informację o określonej wydajności dotyczącej wymiany powietrza na godzinę.

Co więcej, istotnym parametrem jest również poziom hałasu, jaki generuje oczyszczacz powietrza. Wartości te często przedstawia się w postaci decybeli. Im wyższa wartość, tym urządzenie będzie głośniejsze. W konsekwencji może to prowadzić do tego, że praca urządzenia będzie nie tyle niekomfortowa, co wręcz uniemożliwi np. spokojny sen w nocy. Dobrze, jeżeli urządzenie nie przekracza hałasu na poziomie 50 decybeli. Wiesz jaki oczyszczacz powietrza wybrać? NIE? to przeczytaj https://ekohub.pl/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac. Znajdziesz w nim wiele dodatkowych, cennych uwag na temat oczyszczaczy powietrza. Poza tym, niezwykle istotny jest pobór prądu, określony w ramach konkretnej klasy energetycznej. Im mniej prądu zużyje urządzenie, tym lepiej. Niemniej jednak należy mieć na uwadze to, że wyższa wydajność danego rozwiązania będzie jednoznaczna z większym poborem prądu. Za oszczędności mogą natomiast odpowiadać w tym przypadku tzw. inteligentne funkcje, na które również powinniśmy zwrócić uwagę. Czasowy wyłącznik, łączność Wi-Fi czy analiza jakości powietrza z pewnością sprawdzą się podczas codziennego użytku. Przydatny może okazać się również czujnik jakości powietrza, który pozwala na automatyczne sterowanie prędkością wentylatora.

 Ponadto, miej na uwadze to, że oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma spełniać określone funkcje. W związku z tym oszczędności powinny być tu traktowane z przymrużeniem oka. To sprzęt, który ma służyć na lata i przyczyniać się do poprawy ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.