Radca prawny

Jakie kwalifikacje powinien posiadać dobry radca prawny?

Radca prawny to osoba, która może świadczyć usługi związane z szeroko rozumianą pomocą prawną. Musi posiadać ściśle określone wykształcenie i kwalifikacje. Jakie dokładnie?

Czy każdy prawnik jest radcą prawnym?

Radca prawny to zawód, którego głównym celem jest świadczenie usług pomocy prawnej. Jednak nie każdy absolwent prawa może prowadzić taką działalność. Aby zostać radcą prawnym, oprócz ukończenia pięcioletnich studiów prawniczych i uzyskania tytułu magistra wymagane jest również odbycie aplikacji radcowskiej. Aplikacja trwa trzy lata. Po jej zakończeniu wymagane jest przystąpienie do egzaminu państwowego. Pozytywny wynik egzaminu to nie jedyny warunek konieczny do spełnienia, żeby wykonywać ten zawód. Radca prawny w Katowicach i każdym innym mieście w Polsce jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Dodatkowo radca musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, być osobą godną zaufania i cechować się nieskazitelnym charakterem.

W czym pomaga radca prawny?

Wiele osób ma problem z rozróżnieniem adwokata od radcy prawnego. Nic w tym dziwnego, ponieważ te zawody są bardzo zbliżone. W obu przypadkach wymagane jest ukończenie studiów prawniczych i odbycie trzyletniej aplikacji — radcowskiej lub adwokackiej. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mają prawo reprezentować swoich klientów przed sądem i innymi organami administracyjnymi. Jednak adwokaci działają głównie w zakresie prawa karnego. Natomiast radca prawny specjalizuje się w prawie cywilnym. Radców cechuje również to, że często specjalizują się oni w danej dziedzinie. Niektórzy z nich świadczą pełną obsługę prawną dla firm i spółek. Pomagają w założeniu działalności czy spółki, jak również doradzają i rozwiązują różne problemy w trakcie jej funkcjonowania. Specjalizacją innych radców jest prawo rodzinne. W przypadku problematycznych kwestii, takich jak adopcja, podział majątku czy dziedziczenie należy zgłosić się po poradę do kancelarii radcy prawnego.