aparat na zeby

Jakie zalety mają ortodontyczne aparaty stałe?

Piękny i biały uśmiech to oznaka zdrowych zębów. Aby cieszyć się takim uśmiechem, warto zadbać o zęby. Ważna jest nie tylko codzienna, regularna higiena zębów, ale również regularne wizyty u dentysty. Jeśli chcemy mieć proste zęby, wówczas warto rozważyć założenie aparatu ortodontycznego. Dlaczego warto go założyć?

Czym jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest używany do leczenia ortodontycznego. Ma na celu skorygowanie wad zgryzu, ustawienie w prawidłowy sposób stłoczonych zębów czy wyrównanie w celach estetycznych. Aparat ortodontyczny dzielimy na aparaty stałe i aparaty ruchome. Ruchome są dedykowane małym dzieciom, gdyż zakładane są najczęściej na noc i w miarę możliwości w ciągu dnia. Aparat stały jest zakładany na stałe. Wówczas trzeba zwracać uwagę na higienę jamy ustnej i odpowiednie czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Aby założyć aparat ortodontyczny nie wystarczy zgłoszenie takiej chęci u ortodonty. Najpierw należy wyleczyć wszystkie zęby, a dopiero później, po wykonaniu odpowiednich badań, założyć aparat.

Zalety aparatu ortodontycznego

Niezależnie czy decydujemy się na aparaty ruchome ortodontyczne w Warszawie czy aparaty stałe, każdy z nich ma wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Jedną z korzyści jest poprawa wyglądu i dodanie sobie pewności siebie. Większości pacjentów, właśnie na tym zależy. Drugim, nie mniej ważnym aspektem noszenia aparatu są kwesti zdrowotne. Krzywo ustawione zęby mogą nie prawidłowo rozdrabiać pokarm. To przekłada się na problemy z układem pokarmowym.  Poza tym krzywy zgryz, zły układ szczęki powoduje napięcia mięśni, co skutkować może w późniejszym czasie np. bólami głowy.

Aparat ortodontyczny ma swoje zalety również w leczeniu logopedycznym. Źle ustawione zęby mogą powodować problemy z wymawianiem niektórych głosem. Osoby z wadą wymowy, często borykają się z problemami wad zgryzu. Skorygowanie tej wady pozwala na pozbycie się problemu seplenienia. Właściwie ustawiony zgryz, to również właściwe układanie mięśni wargowo-zębowych, a tym samym poprawa wymowy głosek.