luszczyca

Maść na łuszczycę skóry – jakiej używać i jak ją stosować?

Jednym z podstawowych środków pomocnych w walce z łuszczycą są maści. Maść na łuszczycę stosuje się zwykle dwa razy dziennie, nakładając na zmienioną chorobowo skórę. Na rynku istnieje też wiele środków przeznaczonych do stałej pielęgnacji skóry, które koją i chronią jej barierę lipidową. Maści na łuszczycę, aby odpowiednio działały, w swym składzie posiadać jednak muszą odpowiednie składniki aktywne.

Składniki, jakie zawierać powinna dobra maść na łuszczycę

W skład tego typu środków na łuszczycę wchodzą z reguły:

  • ditranol – podstawowy i jeden z najskuteczniejszych składników preparatów stosowanych podczas leczenia łuszczycy. Wyróżnia się on działaniem bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwłojotokowym, złuszczającym i keratoplastycznym – wpływającym na odbudowę naskórka,
  • aloes – działający przeciwzapalnie i odświeżająco, łagodząco,
  • ekstrakt z łopianu – łagodzący świąd,
  • kwas salicylowy – usprawniający proces usuwania martwych komórek naskórka,
  • oleje – głównie z konopi, wiesiołka czy rokitnika, będące źródłem kwasów tłuszczowych, witamin i fosfolipidów, pozwalających na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry.

Czytaj więcej na temat łuszczycy: https://verdelab.pl/luszczyca/

Rodzaje maści

Ponadto, maść na łuszczycę skóry charakteryzować się może swym własnym, specyficznym składem, który wyróżniał ją będzie spośród innych, podobnych preparatów. W związku z tym, maści podzielić można na kilka rodzajów. W ich skład wchodzą:

  • maści sterydowe – sterydy to jeden z najczęściej używanych środków w dermatologii. Maść sterydowa na łuszczycę posiada bardzo szybkie działanie, które zauważyć można już po jednym dniu stosowania. Podstawowym skutkiem ubocznym, jest jednak wysyp posterydowy, a więc ponowne pojawienie się objawów choroby w krótkim czasie. Długotrwałe leczenie sterydami sprawia też, iż skóra może uodpornić się na działanie innych środków. Wiele osób poszukuje więc maści bez sterydów,
  • maści konopne – maść konopna na łuszczycę jest jednym z najpopularniejszych środków na tę dolegliwość, skutecznie nawilża, natłuszcza i uelastycznia skórę, przez co zapewnia jej odpowiedni rozwój. Tworzy też naturalną barierę ochronną, zmiękcza i wygładza naskórek, zabezpieczając skórę przed wysuszeniem,
  • maści z dziegciem – dziegieć brzozowy powstaje w wyniku destylacji kory brzozowej, posiada silne właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu maść z dziegciem na łuszczycę stosowana jest bardzo często,
  • maści cynkowe – maść cynkowa na łuszczycę to także jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jest ona bardzo tania, a stosowana systematycznie działa bardzo dobrze. Podstawowym składnikiem jej jest cynk, który posiada leczniczy wpływ na skórę – regeneruje ją i przyspiesza gojenie.

Ponadto, wyróżnić też można maści, które przygotowywane są w aptece na zamówienie i zawierają określone składniki. Mogą to być:

  • maści cygnolinowe – taka maść robiona na łuszczycę może posiadać różne stężenie cygnoliny (ditranolu), w związku z tym może być płynna lub twardsza,
  • maści hydrokortyzonowe – specyfiki sterydowe o słabym działaniu, wzbogacone dodatkowo np. o dziegieć czy cynk,
  • maści mocznikowe – taka maść na łuszczycę posiada działanie nawilżające i złuszczające, może być stosowana na charakterystyczną łuskę w celu pozbycia się jej.

Czas stosowania powyższych preparatów uzależniony jest od ich składu. Maści sterydowych nie powinno używać się przez dłuższy okres. Pozostałe zaś wymagają regularnego stosowania w okresie kilkutygodniowym. Po tym czasie, charakterystyczne objawy łuszczycy zwykle ustępują.

Maść na łuszczycę jest więc bardzo dobrym i skutecznym środkiem stosowanym podczas leczenia choroby. Preparaty takie są jednak różne. Warto więc skontaktować się z lekarzem i postępować według jego zaleceń, a łuszczyca będzie problemem, który szybko zostanie wyeliminowany.