leczenie protetyczne

Na czym polega leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne jest jednym z najważniejszych i skutecznych sposobów na poprawienie estetyki oraz funkcjonalności uzębienia. Dzięki niemu pacjenci z brakami zębów mogą cieszyć się pięknym uśmiechem oraz łatwiejszym jedzeniem. W dzisiejszym artykule opiszemy, na czym polega leczenie protetyczne oraz jakie są rodzaje protez.

Jakie rodzaje protez wyróżniamy?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem protez zębowych, które mają zastąpić utracone zęby. Wyróżnia się trzy rodzaje protez: stałe, ruchome oraz implanty. Protezy stałe, jak nazwa wskazuje, są zamocowane na stałe na sztucznej koronie, która jest osadzona na zębie naturalnym bądź implantacje. 

Protezy ruchome są odłączalne i można je wyjmować z jamy ustnej. Są one zalecane pacjentom, którzy mają większe braki zębowe lub muszą je usunąć. Z kolei implanty zębowe to sztuczne korzenie zębowe, które są umieszczane w kości szczęki lub żuchwy. Na implantach osadza się protezy stałe lub ruchome.

Leczenie protetyczne – o czym mowa w praktyce?

Leczenie protetyczne rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą, jakim jest protetyk w Tychach. To on ocenia stan uzębienia i dobiera odpowiedni rodzaj protezy. W przypadku protez stałych protetyk przygotowuje sztuczną koronę, która jest dopasowana do kształtu zęba pacjenta. W przypadku protez ruchomych protetyk tworzy protezę na podstawie wycisku uzębienia pacjenta. W celu włożenia protezy na implant, stomatolog najpierw musi wykonać zabieg wszczepienia implantu w kość szczęki lub żuchwy. Po zagojeniu się rany, na implant osadza się protezę.

Jak zatem można wywnioskować, leczenie protetyczne jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawienie uśmiechu i funkcjonalności uzębienia. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, protetyk dobiera odpowiedni rodzaj protezy. W przypadku implantów konieczny jest zabieg wszczepienia sztucznego korzenia zębowego w kość szczęki lub żuchwy, który przeprowadzi stomatolog w Mysłowicach. Jednak po całym procesie pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem oraz wygodnymi funkcjami jedzenia.