naprawa dachu

Naprawa dachu — od czego zacząć?

Naprawa dachu to często kosztowny i czasochłonny proces. Jednak zwłaszcza w przypadku starszych budynków na pewnym etapie ich eksploatacji, nieunikniony. Warto jednak wiedzieć, że nierzadko taki remont wymaga zgłoszenia lub otrzymania pozwolenia na budowę. Dlatego lepiej zainteresować się wszelkimi formalnościami zanim jeszcze zaczniemy szukać ekipy remontowej lub gdy kupimy materiały. Od czego zacząć naprawę dachu? Podpowiadamy. 

Naprawa dachu — zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Naprawa dachu w Jeleniej Górze, a także każdej innej miejscowości, powinna być poprzedzona wykonaniem planu wszelkich niezbędnych robót. Czasami remont uwzględnia jedynie wymianę pokrycia, jednak nierzadko zwłaszcza w starszych budynkach konieczna jest wymiana również więźby dachowej. Od tego aspektu uzależnione jest to, czy możemy jedynie zgłosić taki remont, czy będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Jeżeli będziemy wymieniać więźbę, przebudowywać cały dach, podwyższać budynek czy zmieniać funkcję poddasza lub wstawiać okna połaciowe, będziemy musieli otrzymać pozwolenie na budowę.

Naprawa dachu — wybór ekipy remontowej

Kiedy wszelkie formalności są załatwione, możemy poszukać ekipy remontowej, która przeprowadzi zaplanowane przez nas prace. Warto postawić na przedsiębiorstwo, które funkcjonuje na rynku już od pewnego czasu i zdążyło zyskać grono zadowolonych klientów. W takiej firmie muszą być zatrudnieni specjaliści, którzy zajmują się naprawą i montażem nie tylko dachu, ale także więźby dachowej. Dobrze, jeżeli dodatkowo oferują demontaż poprzedniej konstrukcji.

Naprawa dachu — kupno materiałów

Zanim zaczniemy naprawę dachu, powinniśmy zastanowić się, jak nowe pokrycie ma wyglądać i jakim budżetem dysponujemy. Bardzo często w przypadku starszych domów nie możemy wykorzystać do tworzenia nowej połaci dachówki, ponieważ nośność budynku nie jest przygotowana na taki ciężar. Dlatego zazwyczaj inwestorzy decydują się na montaż blachy lub papy. Dodatkowo jest to znacznie tańsze rozwiązanie, które wymaga również mniej pracy od ekipy remontowej.