odtrucie alkoholowe

Odtrucia alkoholowe – czym się charakteryzują?

Alkohol jest obecny w naszej kulturze właściwie od zawsze. Jest on wręcz nieodzownym elementem weekendowych wypadów na miasto, czy przyjęć rodzinnych. Spożywanie go w rozsądnych ilościach niesie za sobą wiele przyjemności. Problem pojawia się w momencie, gdy zaczniemy go nadużywać. Z pomocą przychodzą wtedy odtrucia alkoholowe. Jak działają i ile powinny trwać? Odpowiadamy poniżej.

Odtruwanie alkoholowe – na czym polega?

Na początku należy zaznaczyć, że odtruwanie alkoholowe nie jest tożsame z leczeniem alkoholizmu. Owszem, może ono wspomagać terapię, jednak jego głównym celem jest oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz łagodzenie objawów jego działania. Z odtrutek alkoholowych mogą więc skorzystać nie tylko osoby uzależnione, ale również te, których zatrucie było wynikiem pojedynczego incydentu.

Zadaniem odtruwania alkoholowego jest pozbycie się z organizmu toksyn. W sytuacji, gdy alkohol spożywany jest regularnie zaburza się gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu. Ma to również negatywny wpływ na poziom jonów potasu, magnezu oraz sodu. Celem odtruwania jest więc przywrócenie organizmu do stanu prawidłowego funkcjonowania poprzez uzupełnienie brakujących substancji. Skutkiem powinno być zaniknięcie objawów. W razie nagłej potrzeby warto sprawdzić w wyszukiwarce hasło odtrucia alkoholowe w Warszawie.

Odtruwanie alkoholowe – ile powinno trwać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od przypadku. Drobne zatrucia można z powodzeniem leczyć w domu, jednak w przypadku cięższych konieczna może okazać się hospitalizacja. Odtruwanie w sytuacji lżejszych zatruć trwa około jednego do dwóch dni. Proces w trakcie pobytu w szpitalu trwał będzie o wiele dłużej. Z powodu długotrwałego spożywania alkoholu będą musiały zostać wdrożone bardziej specjalistyczne metody leczenia.

W takiej sytuacji lekarz będzie musiał przeprowadzić wywiad, który ustali, czy pacjent spożywał alkohol z legalnego źródła. Ważne jest także dokładne przyjrzenie się objawom i zbadanie ogólnego stanu pacjenta. Odtruwanie szpitalne trwa zazwyczaj do 10 dni. Więcej informacji na temat odtruć alkoholowych znaleźć można stronie VIT-House.pl