pompa ciepla

Pompy ciepła – jak je dobierać do powierzchni domu?

W obecnych czasach niezwykle ważne jest, by nowe domy były jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne. Jest to sposób na ochronę środowiska, a także zabezpieczenie się przed rosnącymi rachunkami za ogrzewanie, czy też energię elektryczną. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie pompy ciepła. Gdzie takową zamówić i jak dobrać ją do powierzchni domu?

Kiedy warto postawić na pompy ciepła?

Inwestycja w pompy ciepła ma sens w naprawdę wielu sytuacjach. Jest to bowiem nowoczesny sposób na ogrzanie domu, dzięki czemu ogrzewanie jest znacznie bardziej efektywne, a także oszczędne, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Montaż pompy ciepła najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. W ten sposób przygotujemy na nią miejsce i cała inwestycja będzie znacznie tańsza.

Inwestycję w pompę ciepła świetnie może dopełnić montaż paneli fotowoltaicznych. W ten sposób możemy stworzyć w pełni nowoczesny i efektywny energetycznie dom, w którym rachunki za prąd oraz ogrzewanie będą bardzo niskie, a wewnątrz będzie panować przyjemna temperatura. Tak sporą inwestycję lepiej mieć w głowie już przy projektowaniu domu, gdyż wymaga ona nieco miejsca, czy też dachu przystosowanego do fotowoltaiki.

Jak dobierać pompy ciepła do powierzchni domu?

Aby inwestycja w pompę ciepła była jak najbardziej opłacalna należy zadbać o właściwy jej wybór tak, by była w stanie skutecznie ogrzać cały budynek i nie zużywała przy tym zbyt wiele energii elektrycznej. Sama powierzchnia domu jest oczywiście ważna, lecz nic nam nie da jeśli nie będziemy znać wartości jaką jest obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. W tej kwestii wyróżnia się cztery typy domów.

Dom, w którym potrzebne jest do 20 kWh/m2 to dom pasywny. Od 20 do 45 kWh/m2 jest to już dom niskoenergetyczny, dom energooszczędny zużywa od 45 do 80 kWh/m2, a jeśli dom potrzebuje od 150 do 200 kWh/m2 jest to już dom energochłonny. Znając tę wartość możemy po prostu wykonać odpowiednie obliczenia i w ten sposób dobrać pompę ciepła do powierzchni naszego domu.