fotowoltaika

Profesjonalna fotowoltaika – czyli jaka?

Ogromna popularność systemów fotowoltaicznych sprawiła, że rynku pojawiła się masa firm oferujących panele słoneczne. Jak łatwo się domyślić, nie każda z nich oferuje produkty na odpowiednim poziomie. Jak więc rozpoznać, które systemy są warte uwagi?

Wydajna

Dobry system fotowoltaiczny to taki, który działa wydajnie przez cały rok – wyjaśnia pracownik Bruk Bet Fotowoltaika. Warto więc zwrócić uwagę na wydajność konkretnego produktu.

Pierwszym czynnikiem wpływającym na dobrą wydajność jest sprawność ogniwa słonecznego – jest ona definiowana jako stosunek mocy wytworzonej przez ogniwo słoneczne do mocy światła padającego na jego powierzchnię.

Ogniwo fotowoltaiczne może składać się z wielu warstw lub folii wykonanych z różnych materiałów (takich jak arsenek galu i krzem) o różnych przerwach między pasmami. Najwyższa sprawność jednozłączowego ogniwa z krzemu krystalicznego wynosi około 31%, co oznacza, że ze 100 watów światła można wyprodukować około 31 watów energii elektrycznej. Sprawność ta nieznacznie spada w przypadku ogniw wykonanych z cienkich folii ze względu na straty odbicia wewnętrznego w folii oraz straty odbicia na powierzchniach urządzenia fotowoltaicznego.

Odporna na działanie warunków atmosferycznych

Panele fotowoltaiczne stosowane w nowoczesnych systemach muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Deszcz, grad, śnieg i lód mogą spowodować fizyczne uszkodzenie paneli lub przewodów łączących je z systemem – dodaje pracownik firmy sprzedającej kominki w Krakowie. Dlatego większość współczesnych paneli fotowoltaicznych produkuje się ze szkła umieszczonego pomiędzy dwoma kawałkami materiału ochronnego. Taka konstrukcja jest w stanie wytrzymać zmiany temperatury o kilka stopni oraz wiatr wiejący z prędkością do 90 km/h.

Niezawodna przez długie lata

Średnia żywotność paneli słonecznych może wynosić od 25 do 30 lat, ale niektóre firmy gwarantują, że ich panele będą działać maksymalnie przez 15 lat. Jeśli chcesz więc zaoszczędzić pieniądze dzięki systemowi fotowoltaicznemu, wybierz produkt, którego gwarancja wynosi przynajmniej 20 lat.