domy

Domy modułowe – co warto o nich wiedzieć?

Domy modułowe nie są nowością – istnieją od dobrych kilkudziesięciu lat, chociaż w Polsce dopiero zyskują na popularności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że widziałeś taki dom, nawet nie wiedząc, że jest on modułowy. Sprawdź, co warto wiedzieć, o tym rodzaju zabudowy.

Co to jest dom modułowy?

Domy modułowe to gorący trend w branży nieruchomości. Mimo że technologia ta jest znana od niemal stu lat, to w Polsce dopiero zyskuje na popularności – z roku na rok powstaje coraz więcej takich budynków. I wiele wskazuje na to, że nie zmieni się to w najbliższym czasie.

W praktyce dom modułowy to taki, który jest wykonywany poza placem budowy, najczęściej w specjalnej fabryce. Jego elementy dostarczane są w częściach, a następnie montowane na miejscu swojej docelowej lokalizacji – przekonuje pracownik domy modułowe producent.

Poszczególne elementy są przygotowywane w fabryce, a następnie umieszczane na ciężarówce i dostarczane na plac budowy. Tam są łączone w jeden kompletny dom, który następnie jest mocowany do fundamentu.

Jakie są największe zalety domów modułowych?

Jakie są największe zalety domów modułowych? Lista zalet tego rozwiązania jest naprawdę długa wiele, ale istnieją dwie rzeczy, które sprawiają, że pawilony modułowe wyróżniają się spośród innych systemów konstrukcyjnych.

Pierwszą z nich jest szybkość realizacji budowy. W niektórych przypadkach domy modułowe można zbudować w czasie nawet o połowę krótszym niż w przypadku domu budowanego na miejscu. Wynika to z faktu, że domy modułowe są budowane w kontrolowanym środowisku fabrycznym.

Drugą kwestią jest wytrzymałość. W trakcie produkcji domy modułowe przechodzą rygorystyczne kontrole jakości i procesy inspekcji, dzięki czemu mają mniej usterek niż ich odpowiedniki budowane na miejscu. Nie ma więc obawy, że konstrukcja takiego domu będzie mało wytrzymała.

Do listy zalet domów modułowych doliczyć należy także niższe koszty budowy – często nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż w przypadku budownictwa konwencjonalnego.