Przytulny salon: jak go urządzić?

Przytulny salon: jak go urządzić?

Urządzając mieszkanie często zależy nam na tym, aby każdy z domowników czuł się w nim komfortowo. Jednak podążając za najnowszymi trendami ze świata home decoru i interior designu zdarza nam się zapomnieć o tak ważnym aspekcie jak wygoda w codziennym użytkowaniu poszczególnych pomieszczeń, nie wspominając już o zachowaniu przytulnego charakteru mieszkania. Surowe wnętrza co prawda uchodzą za niezwykle stylowe i ponadczasowe, jednak podczas aranżacji wnętrz często zatracamy pierwiastek kameralności i intymności. Często mamy problem z urządzeniem przytulnego salonu, który jednocześnie będzie wysoce funkcjonalny i miły dla oka. Jednak dzięki kilku sprawdzonym rozwiązaniom można szybko i przyjemnie ocieplić wnętrze w mieszkaniu bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Zatem jak urządzić przytulny salon?

Przytulny salon: królestwo pastelowych kolorów

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się aranżacją wnętrz doskonale wie, że chłodne odcienie ścian znacznie obniżają „poziom przytulności” we wnętrzach. Nie zawsze jednak zależy nam na uzyskaniu minimalistycznego, wręcz surowego efektu wykończenia salonu, który dla wielu z nas stanowi synonim oazy spokoju i strefy rekreacyjnej. Dlatego też warto zdecydować się na pokrycie ścian emulsjami lub tapetami w pastelowych, ciepłych barwach, które znacznie korzystniej wpływają na nasze samopoczucie. Co z podłogą? Wymiana paneli czy płytek kompozytowych często wiąże się z wysokimi kosztami, lecz nic straconego. Ocieplić pomieszczenie możemy w znacznie bardziej przystępny sposób – wyposażając salon w dywan o jasnej kolorystyce. Podobnie zresztą można wykorzystać wszelkie dodatki i tekstylia – powinny w nich królować pastele, jak również ciepłe brązy, biele czy beże.

Przytulny salon: miękkie materiały

Z czym utożsamiamy komfort i wygodę? Najczęściej szukamy miękkich i przyjemnych w dotyku faktur, które świetnie sprawdzają się w pokojach dziennych. Warto zatem postawić na miłe dla oka i skóry materiały, z których wykonane będą nasze dywany, obicia mebli wypoczynkowych czy dekoracyjne tekstylia. Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy, jeśli nie sezonów jest z pewnością welur. Choć często przywodzi nam na myśl luksus i ekstrawagancję, obecnie stosowany jest przez wielu producentów mebli i dodatków do wnętrz. Można również postawić na bardziej sprawdzone rozwiązania jak wysokiej jakości bawełna czy len.

Przytulny salon: rośliny doniczkowe

Hodowania roślin wiele z nas unika jak ognia ze względu na brak umiejętności ogrodniczych. A to właśnie żywa roślinność niezwykle korzystnie wpływa na odbiór pomieszczeń, w tym pokoju dziennego, gdzie najczęściej przyjmujemy gości czy relaksujemy się z całą rodziną. Co ważne, istnieje kilkanaście gatunków mało wymagających roślin doniczkowych, których utrzymanie ogranicza się jedynie do regularnego podlewania. Do wytrzymałych roślin domowych należą m.in. Monstera dziurawa, Sansewieria gwinejska czy Zamiokulkas zamiolistny. Już kilka żywych roślinek w dekoracyjnych doniczkach może diametralnie zmienić design salonu.

Przytulny salon: oświetlenie

Odpowiedni system oświetleniowy często determinuje ostateczny odbiór pokoju dziennego. Jeśli marzymy o przytulnym i klimatycznym wnętrzu, lepiej zrezygnować z zimnej barwy światła na rzecz ciepłej bądź neutralnej. Dodatkowo, warto zastosować światło rozproszone o mniejszej intensywności, stawiając równocześnie na oświetlenie punktowe w stylowych kinkietów czy lamp stojących.