Jak urządzić kawalerkę? Kilka sprawdzonych rozwiązań

Jak urządzić kawalerkę? Kilka sprawdzonych rozwiązań

Nie ulega wątpliwości, że im większym metrażem w mieszkaniu dysponujemy, tym zdecydowanie łatwiej uzyskać funkcjonalną i wygodną w codziennym użytkowaniu przestrzeń. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na kilkuset metrowe mieszkanie w centrum miasta, dlatego coraz częściej decydujemy się na wynajem lub zakup kawalerki. Małe mieszkanie w kontekście jego aranżacji jest sporym wyzwaniem, co nie oznacza, że niemożliwym jest uzyskanie zadowalającego efektu końcowego. Największym problemem w przypadku kawalerki jest wydzielenie stref umożliwiających korzystanie z dostępnej przestrzeni w jak najbardziej efektywny sposób. Nie jest to łatwe, jednak małe mieszkanie również może stać się przytulnym i w pełni wydajnym miejscem zamieszkania. Zatem jak urządzić kawalerkę, by maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Urządzenie kawalerki: wydzielenie stref

Ograniczony metraż mieszkania jest dosyć problematyczny podczas aranżowania pomieszczeń, zwłaszcza gdy chcemy uzyskać wnętrza charakteryzujące się wysoką funkcjonalnością przy jednoczesnym zachowaniu wygody ich codziennego użytkowania. Dlatego też niezwykle istotne jest wydzielenie poszczególnych stref stosując kilka prostych sztuczek. Stawianie ścianek działowych w trzydziestometrowym mieszkaniu to prosty przepis na optyczne ograniczenie przestrzeni. Odpowiednie ustawienie mebli czy umiejscowienie elementów dekoracyjnych działa znacznie korzystniej, a przy tym nie generuje dodatkowych kosztów związanych z remontem. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie części kuchenno-jadalnianej od salonu kanapą lub regałem. Ciekawą alternatywą jest również optyczny podział wnętrza dywanem lub pokrycie jednej ze ścian wyrazistą tapetą lub farbą w mocniejszym odcieniu.

Urządzenie kawalerki: jednolite podłogi

Wykańczając surowe pomieszczenia lub remontując stare, warto postawić na jednolite pokrycie podłogowe w całym mieszkaniu, z wyjątkiem łazienki oraz części kuchennej. Podłogi o różnych wykończeniach, fakturach czy kolorach nie zdają egzaminu w małych mieszkaniach z jednego prostego powodu – optycznie dzielą przestrzeń, tworząc tym samym wrażenie przestrzeni zdecydowanie bardziej ograniczonej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Rzeczą oczywistą jest, że w łazience stawiamy na materiały wysoce na wilgoć i zanieczyszczenia, jednak ich design powinien korespondować z designem podłóg w pozostałych częściach kawalerki. Podobnie zresztą jak w kuchni – obszar w pobliżu tak newralgicznych miejsc jak blaty robocze, kuchenka czy zlew również zabezpieczamy pokryciem znacznie bardziej wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne niż np. w salonie, jednak warto pozostać w sferze podobnej kolorystyki i faktur.

Urządzenie kawalerki: meble modułowe

Nic tak nie działa na korzyść niewielkiej przestrzeni użytkowej w kawalerce jak meble modułowe, czyli meble do zadań specjalnych. Wielofunkcyjność znacznie zwiększa wygodę użytkowania pomieszczeń, zwłaszcza gdy nie możemy sobie pozwolić na osobną sypialnię czy domowe biuro. Dlatego też warto postawić m.in. na stolik kawowy z komorą do przechowywania czy rozkładany narożnik, który w razie potrzeby można podzielić na kilka dodatkowych puf. Producenci mebli modułowych coraz częściej stawiają nie tylko na ich funkcjonalność, ale również na wysoką jakość wykonania i estetykę, dlatego coraz łatwiej wkomponować je w nowoczesne wnętrza.

Urządzenie kawalerki: drzwi przesuwne

Tego typu drzwi najczęściej kojarzą nam się z szafami, gdzie ich zastosowanie pozwala na umieszczenie mebla nawet na pozór w trudno dostępnych miejscach. Jednak drzwi przesuwne z powodzeniem zastępują tradycyjne drzwi skrzydłowe, które w kawalerce stają się poważną przeszkodą dla ich użytkowników. Ciekawą alternatywą są drzwi przesuwne z niewidocznym mechanizmem ukrytym w ścianie, jednak jest to opcja dla tych, którzy planują większy remont.