Mieszkanie w stylu eko, czyli jak urządzić wnętrza „less waste”

Mieszkanie w stylu eko, czyli jak urządzić wnętrza „less waste”

Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga mniejszego lub większego odświeżenia. Nie tylko z czysto praktycznych względów, ale zdecydowanie częściej w oparciu o najnowsze trendy ze świata interior designu. Co ciekawe, coraz częściej decydujemy się na generalny remont lub zmianę aranżacji mieszkania pragnąc uzyskać wnętrza w stylu eko. W naszym społeczeństwie widoczna jest wciąż rosnąca samoświadomość ekologiczna, która z pewnością zaprocentujemy w przyszłości pozytywnymi zmianami w środowisku naturalnym. Wbrew pozorom nie musimy wydawać fortuny na meble czy dekoracje pochodzące z recyklingu – wnętrza w stylu „less waste” można uzyskać przy zastosowaniu kilku sprawdzonych rozwiązań, w tym renowacji mebli, które od lat zalegają na naszych strychach czy w piwnicach. Zatem jak urządzić mieszkanie w styl eko?

Eko wnętrza: minimalizm

Oszczędność w wyposażaniu wnętrz nie oznacza, że pozostają one bez wyrazu czy są wręcz nudne. Minimalizm w aranżacji wnętrz to nowoczesne podejście do interior designu i działa z korzyścią dla środowiska naturalnego. W jaki sposób? Kupując tylko najpotrzebniejsze meble czy dodatki do mieszkania ograniczamy ilość zużytych materiałów potrzebnych do ich wykonania oraz odpadków, które są nieodłącznym elementem niemal każdego procesu produkcyjnego. Czasem mniej znaczy więcej, a we wnętrzach „less waste” ma to jeszcze większe zastosowanie. Umiar w kupowaniu kolejnych elementów wystroju wnętrz nie tylko pozytywnie wpłynie na ich odbiór, ale przyczyni się do znacznych oszczędności finansowych.

Styl eko: tylko naturalne surowce

W marketach meblowych czy popularnych sieciówkach z wyposażeniem wnętrz aż roi się od produktów wykonanych w oparciu o sztuczne materiały niemające nic wspólnego z ekologicznym trybem życia. W takich momentach warto wspierać lokalne polskie firmy produkujące meble z wykorzystaniem tylko surowców naturalnych takich jak drewno, szkło czy włókna roślinne. Małe, rodzinne firmy często stawiają na jakość wykonania oraz przywiązanie do detali, oferując ręcznie wykonane stoliki, szafy, a nawet zabudowy kuchenne. Co prawda cena takich mebli znacznie przewyższa te spotykane u popularnych marek, jednak czasem warto zainwestować trochę więcej w produkt, który całkowicie odpowiada naszym oczekiwaniom i przekonaniom.

Styl eko we wnętrzach: nowe-stare meble

Niemal każdy z nas posiada takie miejsce w domu rodzinnym, gdzie od lat zalegają stare meblościanki, kredensy, czy stoliki kawowe, które czasy świetności mają już za sobą. Jednak we wnętrzach w stylu „zero waste” nic się nie zmarnuje, dlatego meble z odzysku to świetny pomysł na wyposażenie wnętrza, które może stać się synonimem retro elegancji, a przy tym możemy „odgruzować” rupieciarnię i zamienić ją w dodatkowe pomieszczenie użytkowe. Renowacja starych mebli to nie tylko sposób ekologiczne wnętrze, ale przede wszystkim dobra zabawa dla całej rodziny. Restaurowanie rodzinnych pamiątek dla wielu osób to jednocześnie hobby i sposób na życie.

Less waste: naturalne tekstylia

Minimalizm nie oznacza, że salon czy sypialnia muszą obejść się bez stylowych dodatków i dekoracji. We wnętrzach eko warto stawiać tylko na materiały pochodzące z naturalnych surowców jak bawełna, len czy włókna bambusowe. Nie dość, że wpisują się w filozofię „less waste”, to w dodatku świetnie współgrają z meblami wykonanymi z drewna, szkła czy kamienia. Co ważne, naturalne tekstylia mogą skutecznie ożywić wnętrza, zwłaszcza gdy postawimy na odważne motywy geometryczne, roślinne czy zwierzęce.