Remont balkonu – metamorfoza w kilku prostych krokach

Remont balkonu – metamorfoza w kilku prostych krokach

Zimowa aura często nie sprzyja spędzaniu wolnych popołudni na zewnątrz, dlatego też balkony w czasie najchłodniejszego okresu w roku zdecydowanie nie należą do najpopularniejszych pomieszczeń w naszych mieszkaniach. Jednak wraz z nadejściem pierwszych ciepłych i słonecznych dni przypominamy sobie o istnieniu balkonu, który dla większości z nas staje się idealnym miejscem do wypoczynku i zażycia odpowiedniej dawki promieni słonecznych. Trzeba jednak przyznać, że balkon po zimie wymaga mniejszego bądź większego odświeżenia, w zależności od stopnia jego zabezpieczenia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wbrew pozorom nie musimy wydawać wszystkich swoich oszczędności na remont balkonu – jego lekki lifting możemy przeprowadzić niewielkim nakładem czasowym i co najważniejsze, również finansowymi. Zatem jak szybko i sprawnie odświeżyć balkon na wiosnę?

Remont balkonu: stan podłogi

Pokrycie podłogowe na balkonie narażone jest na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych na czele z niską temperaturą, deszczem czy śniegiem. Wykańczając balkon najczęściej stawiamy na płytki mrozoodporne, jednak wiele zależy od jakości zastosowanego materiału wykończeniowego. Jeśli podłoga na balkonie jest w optymalnym stanie i nie zauważyliśmy większych uszkodzeń mechanicznych, do jej odświeżenia najczęściej wystarczy dokładnie wyczyszczenie powierzchni płytek i fug. Jednak w sytuacji, kiedy stan techniczny podłogi pozostawia wiele do życzenia, ale nie chcemy jej zrywać, możemy posiłkować się specjalnymi drewnianymi klepkami lub panelami z drewnianego kompozytu, które znajdziemy w każdym markecie budowlanym.

Remont balkonu: stan balustrady

Kolejnym elementem balkonu, który nie pozostaje obojętny na zmienną pogodę za oknem jest oczywiście balustrada. Jej odświeżenie często decyduje o ostatecznym wyglądzie balkonu, dlatego warto sumiennie przeprowadzić proces jej małej renowacji. Jak to zrobić? Nawet osoby o wątpliwym talencie malarskim mogą w sposób szybki i przyjemny nadać całkiem nowego charakteru barierce balkonowej z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i emulsji. Odświeżenie balustrady należy rozpocząć od pozbycia się starej, odpryskującej farby za pomocą papieru ściernego. Kiedy naszym oczom ukaże się czysty metal to znak, że czas na przygotowanie powierzchni barierki do pokrycia jej docelową farbą. Nie obejdzie się bez warstwy gruntującej o działaniu antykorozyjnym oraz warstwie podkładu.

Aranżacja balkonu: rośliny

Mieszkając w bloku niestety nie możemy marzyć o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia, jednak balkon jest doskonałym miejscem na aranżację choćby jego namiastki. Warto zatem wybrać się na okoliczną giełdę kwiatową lub do marketu budowlanego, gdzie możemy wybierać spośród dziesiątek, a nawet setek gatunków roślin odpowiadającym, nie zawsze komfortowym, warunkom na naszym balkonie. Co ważne – nie muszą to być tylko i wyłącznie rośliny ozdobne. Na balkonie świetnie prezentują się mini ogródki warzywne, które nie tylko zaopatrzą nas w zdrowe warzywa czy zioła, ale także nadadzą przestrzeni użytkowej bardziej sielskiego i przytulnego charakteru.

Aranżacja balkonu: meble ogrodowe

Nic tak nie pobudza o poranku jak świeżo zaparzona kawa na świeżym powietrzu. Balkon może stać się naszą bezpieczną przystanią, jednak aby tak się stało, należy dobrze przemyśleć wybór mebli ogrodowych. Najważniejszym czynnikiem determinującym ich funkcjonalność jest bez wątpienia ich proporcjonalność do rozmiarów balkonu oraz odporność na zmienną pogodę. Oczywiście nie bez znaczenia jest ich design – tutaj liczy się nasze indywidualne wyczucie stylu. Możemy samodzielnie stworzyć zestaw mebli balkonowych, np. z drewnianych palet.