Każdy miłośnik dobrej książki marzy o miejscu, w którym może bez najmniejszych skrupułów zanurzyć się w alternatywnym świecie przestawionym na łamach lektury i zatracić się w losach bohaterów bez pamięci. Czytać możemy w zasadzie wszędzie – w komunikacji miejskiej, w parku, na przerwie na lunch i oczywiście w naszym domowym zaciszu. Gdzie najchętniej czytamy? Na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się sypialnia i łóżko, nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest czytanie w salonie, choć ogród również sprzyja wyciszeniu się koncentracji na lekturze. Jednak warto w swoim mieszkaniu wygospodarować miejsce specjalnie przeznaczone do moli książkowych. Mowa o kąciku do czytania, który przyjemnie i przytulnie urządzony sprzyja książkowym podbojom. Zatem jak w szybki i prosty sposób urządzić swój własny kącik literacki?
Kącik do czytania: dlaczego warto?
Nawet w teoretycznie najspokojniejszym miejscu w mieszkaniu zdarza się, że coś skutecznie odwraca naszą uwagę. Skupienie się na lekturze w czasie, kiedy inny domownik postanawia wprawić w ruch odkurzacz jest zadaniem trudnym, czasem nawet niemożliwym do zrealizowania. Własny kącik czytelniczy w domu to szansa na odizolowanie się od otaczającego nas świata może nie w dosłowny sposób, ale sprawia, że nasza podświadomość znacznie łatwiej przyswaja słowo czytane. Co więcej, kącik literacki nie musi być wykorzystywany tylko w celach czytelniczych – stanowi idealną strefę relaksu dla wszystkich domowników pragnących odciąć się od problemów dnia codziennego.
Kącik do czytania: nie tylko w dużych mieszkaniach
Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia biurowego, które równie dobrze może nam służyć jako kącik do czytania. Nie oznacza to jednak, że w małym mieszkaniu nie możemy stworzyć funkcjonalnego i komfortowego miejsca do czytania. Wystarczy wybrać jedno z pomieszczeń domowych, w którym mamy realną możliwość wzbogacenia dostępnej tam przestrzeni o wygodny fotel z podnóżkiem czy lampę stojącą. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, kącik do czytania świetnie sprawdzi się jako wyodrębniona część salonu, a równie dobrze możemy spróbować podobnego rozwiązania w sypialni, o ile taką dysponujemy.
Kącik do czytania: jakie meble?
O wysokim komforcie użytkowania domowego kącika do czytania w dużej mierze decydują meble, które niemal zawsze są podstawą udanej aranżacji przestrzennej. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że najważniejszym punktem, wokół którego warto rozpocząć projektowanie kącika czytelniczego jest siedzisko. Tutaj mamy zupełną dowolność – fotel tradycyjny czy bujany, kanapa, pufa czy ostatni hit home decoru, czyli wiszące siedzisko – możliwości jest niemal tak dużo, jak dużo jest gustów. Co najważniejsze – miejsce do czytania powinno zapewnić nam wygodę na długie godziny z książką w ręku. Ogromne znaczenie ma również metraż pokoju, w jakim aranżujemy kącik do czytania – zagracenie przestrzeni użytkowej niekorzystnie wpływa na porządek, a co za tym idzie, samopoczucie wszystkich domowników. Zamiast wielkiej kanapy, warto zainwestować w kompaktowy fotel z podnóżkiem, a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć na funkcjonalny regał na książki i lampę doświetlającą miejsce naszej lektrury.
Kącik do czytania: oświetlenie
Nie tylko meble decydują o ostatecznym charakterze i funkcjonalności domowego kącika czytelniczego. Ogromne znaczenie ma jego oświetlenie – najbardziej optymalnym rozwiązanie wydaje się usytuowanie naszego azylu w pobliżu okna. Światło naturalne powinno stanowić podstawowe źródło oświetlenia miejsca do czytania, lecz nie można zapominać o oświetleniu sztucznym. W przypadku salonu często stawiamy na oświetlenie centralne, jednak dodatkowa lampka z żarówkami o neutralnej barwie powinna dobrze spisać się wieczorami oraz późnymi popołudniami, kiedy światło słoneczne traci na intensywności.
Leave a Reply