przegląd samochodu ciężarowego

Przegląd samochodu ciężarowego – wszystko co musisz wiedzieć

Przepisy prawa regulują, że pierwsze techniczne badanie samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony musi mieć miejsce przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Następne badanie powinno natomiast mieć miejsce przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji. Nie może to być później aniżeli 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego. Kolejne badania muszą być wykonywane cyklicznie co roku.

Dlaczego przegląd samochodu ciężarowego jest ważny?

Przeglądy techniczne samochodów ciężarowych mają bardzo duże znaczenie. Wynika to z tego, że pojazdy te są przeznaczone do przewozu różnego rodzaju ładunków, co oznacza, że brak ważnego przeglądu uniemożliwi pracę kierowcy i wykonywanie zleceń firmie przewozowej. Ponadto, właściciel firmy przewozowej musi liczyć się z tym, że dostanie duże kary.

U wielu ubezpieczycieli brak ważnego badania technicznego jest także równoznaczny z automatycznym wygaśnięciem polis OC i AC. Co ważne, nie bez znaczenia jest jakość przeglądu. Samochody ciężarowe wyjeżdżają w dalekie trasy, mają duże obciążenie, a to może przełożyć się na wywołanie zagrożenia bezpieczeństwu pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Dokładnie wykonywane przeglądy techniczne obejmą: skontrolowanie nadwozia i podwozia, sprawdzenie systemów bezpieczeństwa, oświetlenia, systemu hamowania oraz układu kierowniczego. Każdy samochód ciężarowy powinien być także sprawdzony pod względem ewentualnego wycieku płynów eksploatacyjnych i emisji spalin.

Szczegóły na temat przeprowadzanego przeglądu

Jeśli przeglądy techniczne nie wykazują żadnych dużych usterek to do karty pojazdu jest wklejony wpis z datą upływu ważności badania. Nie należy przekraczać tej daty i do momentu jej wykonania zrobić przegląd. Każdy przegląd techniczny w Poznaniu samochodu dostawczego trwa mniej więcej 30 minut. Koszt przeglądu dla samochodu ciężarowego o masie całkowitej do 3,5 tony wynosi 99 złotych.

Dodatkowo, gdy w ciężarówce założona jest instalacja LPG to należy doliczyć 63 złote. Bardzo ważne jest to, aby diagnosta skrupulatnie sprawdził, czy wszystkie elementy działają poprawnie. W przypadku samochodów większych bezpieczeństwo jest szczególnie wskazane. Przegląd techniczny musi być wykonany przez organ do tego uprawniony. Natomiast, podczas codziennej jazdy sam kierowca musi być wyczulony i kiedy tylko zauważy najmniejsze nieprawidłowości to musi reagować od razu. Już bowiem niewielka usterka źle wpływa na eksploatację pojazdu. Dokładne przyglądanie się samochodom ciężarowym jest tak samo ważne z punktu widzenia kierowcy, właściciela firmy transportowej, jak i diagnosty przeprowadzającego przegląd. Im bardziej ktoś dba o samochód ciężarowy i wykonuje przeglądy jak należy, tym większą ma pewność, że wszystko jest zrobione jak należy. Jeśli właściciel firmy przewozowej chce mieć pewność, że jego flota jest sprawna, to o przeglądach nie może zapominać. Musi też być wyczulony na wszelkie informacje od kierowców, co do stanu technicznego pojazdów.