Remont mieszkania tanim kosztem

Remont mieszkania niskim kosztem? Odświeżenie wnętrze za 1000, 3000 i 6000 złotych

Planując remont mieszkania trzeba ustalić budżet i oszacować, co w jego ramach jesteśmy w stanie zrobić. Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy, możemy skutecznie odświeżyć wnętrze. Jak to zrobić mając 1000, 3000 i 6000 złotych?

Jak pokazuje raport “Jak remontują Polacy” serwisu Fixly, niemal połowa Polaków ma trudności z oszacowaniem wydatków remontowych, a 37 proc. przekłada termin prac, ze względu na brak funduszy. Warto podejść na chłodno do kwestii remontu i na początek wyznaczyć górny limit kosztów. Następnie oszacujmy, co w ramach naszego budżetu możemy wykonać.

Ceny poniżej są orientacyjne i zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, termin wykonania usługi czy renoma fachowca. Zwykle obowiązuje reguła, że w większych miastach będzie drożej.

Odświeżenie wnętrza do 1000 zł

Za tysiąc złotych jesteśmy w stanie z powodzeniem odświeżyć mieszkanie, potrzeba jednak trochę kreatywności. Pamiętajmy, że podstawą przytulnego oraz estetycznego wnętrza jest… porządek. Zacznijmy zatem od posprzątania i uporządkowania strategicznych pomieszczeń – salonu, kuchni oraz łazienki. Pozbądźmy się nadmiaru bibelotów, stawiając na minimalizm.

Część budżetu warto przeznaczyć na zakup nowych dodatków. Różnicę zrobią z pewnością nowe zasłony, narzuty, poszewki na poduszki, wazony czy nowa lampa w salonie. W łazience możemy postawić na komplet pasujących do siebie stylem mydelniczki, dozownika, pudełka na kosmetyki czy kosza na brudne pranie.

Dopełnieniem prac będzie malowanie ścian w kuchni i salonie. Wszystkie te działania nie są zbyt kosztowne, chyba że kupimy bardzo dużo nowych ozdób. Przy dobrym rozpisaniu kosztów powinno wystarczyć na przemalowanie salonu lub kuchni. Taka usługa to średnio 10-15 złotych za mkw robocizny. Ta kwota zwykle zawiera również naprawę drobnych ubytków oraz gruntowanie. Cena niedrogich farb lateksowych wynosi ok. 20 zł/l. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wydajność, która określa, ile metrów kwadratowych ściany pokryje litr emulsji. Przykładowo, pomalowanie pomieszczenia o powierzchni 10 mkw, przy użyciu farby o wydajności 15 mkw/l, powinno kosztować ok. 250-300 złotych.

3000 zł na mały remont

Przy takim budżecie możemy przyjąć jedną z dwóch strategii – skupiamy się na drobnych pracach w całym mieszkaniu lub remontujemy jedno pomieszczenie, które najbardziej potrzebuje odświeżenia. Podstawą mini remontu powinno być jednak odmalowanie ścian. To jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych.

Jeśli nie możemy już patrzeć na podłogę w salonie, to warto zastanowić się nad ułożeniem nowych paneli. Cena to ok. 20-25 zł/mkw, zakładając użycie standardowych desek ze średniej półki. Droższe rozwiązania, np. deska barlinecka, to nawet dwukrotnie wyższy koszt.

Najchętniej remontowanym pomieszczeniem jest kuchnia w której często przeszkadzają nam stare meble. Nie trzeba ich od razu wymieniać, by odświeżyć wnętrze. Warto naprawić i wyczyścić meble, które już mamy, a następnie pomalować lub polakierować, co całkowicie odmieni wygląd kuchni. Dzięki temu będzie wyglądać jak nowa.

Remont mieszkania za 6000 zł

Jeśli nasz budżet remontowy wynosi 6000 złotych, to możemy spokojnie pozwolić sobie na znaczne zmiany w mieszkaniu. W zakresie prac z pewnością znajdzie się malowanie. Możemy również pokusić się o wymianę płytek w kuchni czy łazience. Dobrej jakości płytki podłogowe w popularnym wymiarze 60 x 60 cm znajdziemy już za ok. 50-70 zł/mkw. Jeśli uda nam się trafić na promocję w markecie budowlanym, to koszt na metrze kwadratowym może być niższy nawet o 20 zł. Przy założeniu, że chcemy położyć kafelki na 20 mkw, to cena wykończenia podłogi będzie się wahać od 2500 do 3500 zł.

6000 złotych, biorąc pod uwagę inne prace remontowe, nie wystarczy na zakup kompletu nowych mebli. Zawsze jednak można odnowić posiadany już wypoczynek. Wymiana tapicerki oraz nowe wypełnienie kanapy to koszt w okolicach 1000-1500 złotych, natomiast fotela ok. 300-500 złotych. Te kwoty jednak należy traktować orientacyjnie, gdyż cena takiej usługi jest uzależniona od wielu czynników, takich jak wielkość sofy oraz rodzaj materiału obiciowego.

Mając taki budżet może rozważyć też odświeżenie łazienki. Montaż nowej kabiny prysznicowej to koszt w granicach 350 zł, a umywalki 200 zł. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto przemyśleć ułożenie paneli winylowych na starych płytkach.