rugby

Rugby – sport wywołujący skrajne emocje

Rugby to dyscyplina, w której liczy się przede wszystkim siła. Jest to jeden z kilku prawdziwie męskich sportów takich jak m.in hokej czy sporty walki, gdzie nie ma miejsca dla miękkich charakterów. Odwaga i męstwo to podstawowe cechy każdego rugbysty. Warto jeszcze dodać groźny wygląd, który ma przestraszyć rywali. Jak zacząć grać w rugby? Jakie są zasady gry? Zapraszamy Cię do naszego artykułu, z którego dowiesz się wszelkich informacji dotyczących tej prawdziwie męskiej gry.

Zasady gry

Wspomnieliśmy już, że to rugby to gra dla prawdziwych mężczyzn, w której liczy się siła, ale nie tylko. Również istotnymi czynnikami są: spryt, taktyka, współpraca i takie cechy jak szybkość, dynamika akcji czy wytrzymałość. W Polsce sport zyskuje na coraz większej popularności i na mecze reprezentacji Polski przychodzi kilka tysięcy kibiców, chociaż obiektywnie patrząc, nasza reprezentacja do najsilniejszych nie należy.

Rugby to gra, w której boisko wygląda bardzo podobnie jak do piłki nożnej i również jest prostokątne, a nawet zdarzają się sytuacje, gdzie zarówno piłkarze nożni, jak i rugbyści dzielą te same boisko, z tym, że boisko do rugby jest wydzielone specjalnymi strefami oznaczonymi podłużnymi liniami. W rugby jest kilka technik zdobycia punktów. Pierwszą z nich jest przyłożenie, za które drużyna otrzymuje 5 pkt. Po przyłożeniu można otrzymać dodatkowe 2 pkt za podwyższenie. Jest jeszcze opcja zdobycia punktów z rzutu karnego, który wykonuje się z miejsca, gdzie miało miejsce wykroczenie, aczkolwiek drużyny często starają się przenieść ciężar gry wykopując piłkę w aut. rzut karny jest wyceniany na 3 pkt. Ostatnią metodą zdobycia punktów jest drop goal, który jest wykopem wykonanym przez gracza po wyrzucie piłki ręką.

Nie powiedzieliśmy jeszcze o tym, że bramki są w kształcie liter H i są o wiele większych wymiarów aniżeli te piłkarskie, a sama piłka przypomina jajo.

Jaki jest potrzebny strój do rugby?

Biorąc pod uwagę, że rugby jest sportem, który jest bardzo kontaktowy, to trzeba uważać na swoje zdrowie. Mówimy o tym nie bez powodu, ponieważ o ile zawodowcy są przyzwyczajeni do zderzeń, to jednak na poziomie amatorskim w pierwszej kolejności powinniśmy się kierować zasadą bezpieczeństwa. Oczywiście, gdy mamy już do dyspozycji boisko, na którym można trenować, co nie jest trudne, ponieważ można to robić na każdym boisku piłkarskim, to warto przejść do wyposażenia rugbistów. 

Najważniejszą częścią wyposażenia rugbistów jest strój. Nie można zapomnieć o odpowiednich korkach, które utrzymają nas na murawie i sprawią, że będzie można wykonać wszelkie ruchy i uniki przed rywalami, bo taka jest specyfika gry, a po meczach boisko często wygląda jak po przejściu stada dzików. Odzież do rugby składa się z kasku, ubrania, ochraniaczy, podspodenki ochronne oraz nierzadko ochraniacz na zęby, ponieważ rugby to bardzo kontaktowy sport i takie rzeczy jak uderzenia łokciem czy też nieumyślne zdarzenia są na porządku dziennym. Jeżeli chodzi o przykładowy produkt do rugby, to warto skorzystać z podspodenek ochronnych, które znajdziesz w ofercie Decathlon, a konkretnie modelu R500 marki Offload.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, że dowiedziałeś się kilku przydatnych porad dotyczących tego pięknego sportu i w przyszłości rozpoczynając z nim przygodę, będziesz bogatszy o bagaż doświadczeń, z którego mogłeś zaczerpnąć zapoznając się z powyższym tekstem.