usuwanie tatuazy

Usuwanie tatuażu – przegląd dostępnych rozwiązań

Ozdabianie ciała tatuażami w ostatnich latach zyskało na popularności. Z różnych powodów czasem jednak trzeba go usunąć. Jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Jaka jest najskuteczniejsza metoda usuwania tatuażu?

Najlepszym i najczęściej obecnie stosowanym sposobem pozbywania się tatuażu jest zabieg z wykorzystaniem lasera.  Przyczyną jest wysoka efektywność tego typu zabiegów. Na przykładzie tego, jak wygląda usuwanie tatuażu w Kielcach, można przekonać się, dlaczego właśnie ta metoda jest najwyżej ceniona. Z takiego urządzenia korzysta m.in. klinka Medica Estetic.

Proces pozbywania się tatuażu rozpoczyna się od sprawdzenia wrażliwości naskórka. Następnie klient otrzymuje znieczulenie. Wtedy dopiero można przejść do naświetlania naskórka. Tusz znajdujący się 2 – 3 mm pod jego powierzchnią jest rozbijany na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu organizm może pozbyć się ich samodzielnie.

Ile trwa laserowe usuwanie tatuażu?

Usuwanie tatuażu nie zawsze kończy się na jednym zabiegu. Liczba sesji zależy m.in. od metody jego wykonania. Niektórych barw, np. żółci, różu, zieleni i pomarańczy bardzo trudno się pozbyć. Co więcej, nawet czarny tusz może pozostać delikatnie widoczny po zabiegu.

Pamiętać też trzeba, że skóra potrzebuje czasu na odbudowę. Przez pewien czas po zabiegach może mieć inny kolor. Oprócz tego mogą pojawić się drobne strupy, pod którymi tworzy się nowa warstwa skóry. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ to naturalny proces regeneracji tkanek.

W jaki inny sposób można usunąć tatuaż?

Alternatywą dla lasera jest dermabrazja. Polega ona na złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka. Metoda ta nie zawsze jest efektywna, ponieważ pigment aplikowany jest zwykle głębiej niż górna warstwa tkanek.

Skorzystać można także z elektroagulacji. W tej metodzie tusz jest usuwany poprzez termiczne uszkodzenie zewnętrznych tkanek skóry. Zabieg ten może jednak być bolesny. Kolejnym sposobem jest wstrzykiwanie soli fizjologicznej, która rozmazuje tusz aż do jego całkowitego zaniknięcia. Efekt jest jednak widoczny dopiero po dłuższym czasie.