Czerstwy chleb – jak go wykorzystać?

Czerstwy chleb – jak go wykorzystać?

Pieczywo stanowi nieodłączny element codziennych posiłków milionów Polaków. Jemy go na śniadanie, kolację, nierzadko sięgamy po niego również w porze obiadowej. Można pokusić się o stwierdzenie, że wręcz nie wyobrażamy sobie życia bez chrupiącego, świeżego chleba prosto z piekarni. Ogromną zaletą pieczywa jest jego stosunkowo przystępna cena oraz szeroka dostępność – znajdziemy go nie tylko w lokalnych piekarniach, ale również w niewielkich, osiedlowych sklepach czy supermarketach. Chleb ma to do siebie, że szybko przysycha i traci swoje pierwotne właściwości. Dlatego też często znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie do końca wiemy co zrobić z czerstwym pieczywem. Absolutnie nie wyrzucajmy go do kosza – z suchego chleba można zrobić dobry użytek na kilka ciekawych sposobów. Jak to zrobić?

Czerstwy chleb: bułka tarta

W polskiej kuchni nie brakuje potraw, które bazują na panierowanych przysmakach. Chrupiąca panierka na mięsie czy rybach to chleb powszedni wielu z nas. Do jej wykonania najczęściej wykorzystujemy gotową bułkę tartą dostępną w każdym sklepie spożywczym. Choć jedno opakowanie kosztuje kilka złotych, wcale nie musimy po nie sięgać. Wystarczy przerobić suche bułki czy chleb na własną bułkę tartą. Nie ma znaczenia, czy preferujemy chleb pszenny, żytni czy pełnoziarnisty – każde pieczywo spełni swoją rolę jako bułka tarta idealna do panierowania mięs, ryb, warzyw, a nawet serów. Dobrze sprawdzi się również jako zagęszczacz do zup i sosów, a także uchroni nas przed przywarciem ciasta do formy, jeśli posypiemy nią wcześniej blachę.

Czerstwy chleb: grzanki

Kolejnym ciekawym sposobem na wykorzystanie suchego chleba jest przyrządzenie z niego chrupiących i złocistych grzanek. Co prawda możemy kupić gotowy produkt w supermarkecie lub przysmażyć jeszcze świeże pieczywo, jednak czerstwa kajzerka z poprzedniego dnia idealnie sprawdzi się jako chrupki dodatek do kremowych zup, sosów, a także kolorowych sałatek. Wystarczy rozgrzać mocno patelnię (bez tłuszczu), pokroić czerstwe pieczywo na kwadraciki i piec do momentu, w którym się zarumienią. Należy bardzo uważać – kilkanaście sekund za długo na patelni to prosty przepis na zwęglone grzanki.

Czerstwy chleb: domowe zapiekanki

W wielu polskich domach, przy braku kulinarnych inspiracji, na spóźniony lunch czy kolację serwuje się tradycyjne zapiekanki w formie kanapek na ciepło. Co prawda większość z nas wybiera pieczywo świeże, jednak czerstwy chleb również idealnie nadaje się do domowych „zapieksów”. Na suchą bagietkę, kajzerkę czy kromkę chleba wystarczy położyć dowolne składniki, które najbardziej odpowiadają naszym kubkom smakowym. Wybór najczęściej pada na szynkę, ser żółty, czy pieczarki (wcześniej przysmażone). Aby zapiekanki były jeszcze bardziej „zero waste”, do ich zrobienia możemy wykorzystać pozostałości z obiadu jak np. pieczone mięso drobiowe.

Czerstwy chleb: pieczywo czosnkowe

Jeden z najbardziej ulubionych przysmaków wielu Polaków. Chleb czosnkowy to świetny dodatek do zup czy sosów, ale jeszcze lepiej smakuje „solo”, prosto z pieca. Po pieczywo czosnkowe nie musimy chodzić do sklepu – sucha bagietka z wczorajszych zakupów doskonale sprawdzi się jako główny składnik naszego dania. Wcześniej wystarczy roztopić masło, dodać do niego zmiażdżony czosnek, posiekaną drobno zieloną pietruszkę oraz szczyptę soli. Bagietkę lub inny rodzaj pieczywa pokroić na kromki tak, aby nóż nie wszedł do samego końca. Powstałe kromki należy natrzeć masłem czosnkowym, bagietkę wstawić na 5 min do piekarnika rozgrzanego do 160 st i gotowe.