Ramoneska – dlaczego warto mieć ją w swojej szafie?

Ramoneska – dlaczego warto mieć ją w swojej szafie?

Trendy w modzie zmieniają się jak w kalejdoskopie, lecz pewne rzeczy pozostają niezmienne – klasyka broni się sama. Damska szafa wbrew pozorom nie musi załamywać się od nadmiaru ubrań, z których większość i tak nigdy nie ujrzy światła dziennego. Warto stawiać na sprawdzone i stylowe rozwiązania o uniwersalnym charakterze. Czarna ramoneska to idealny przykład tego, jak w prosty i łatwy sposób można komponować stylizacje – nie tylko te casualowe. Zestawiając czarną kurtkę skórzaną z elegancką suknią wieczorową możemy wyczarować połączenie godne okładek największych magazynów modowych. Ramoneska posiada wręcz nieograniczony potencjał, z którego warto czerpać ile tylko się da. Zatem dlaczego czarna ramoneska powinna być podstawowym elementem damskiej garderoby? Z czym ją łączyć?

Ramoneska – garść ciekawostek

Jeszcze do niedawna ramoneska uchodziła za nieodłączną część stroju buntowników, ściśle związanych ze środowiskiem punkowym czy motocyklowym. Nie ma w tym przypadku, ponieważ pierwsza ramoneska powstała w 1928 roku, a za jej projekt odpowiadał Irving Scott. Kurtka powstała z myślą o motocyklistach, a ich podstawowym zadaniem miała być ochrona przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Z czasem ramoneska przestała być jedynie atrybutem „niegrzecznych chłopców”, podbijając również rynek mody damskiej. Obecnie nie wyobrażamy sobie wiosennych czy jesiennych kolekcji u popularnych marek odzieżowych bez kilku modeli ramonesek w różnych wzorach i kolorach.

Czarna ramoneska – synonim uniwersalności

Klasyczna ramoneska to model z rodzaju tych, które ze swobodą mogą nosić kobiety i mężczyźni. Różnice między damskimi oraz męskimi kurtkami skórzanymi polegają jedynie na wcięciu w talii, które towarzyszy kurtkom przeznaczonym dla płci pięknej. Ponadto, klasyczny krój ramoneski sprawia, że jest ona świetnym dopełnieniem codziennych stylizacji, jak i tych w wersji smart-casual. Co więcej, czarna kurtka skórzana nie jest zarezerwowana tylko do młodych miłośników mody klasycznej. Czarna „skóra” świetnie wygląda na zbuntowanych nastolatkach, ale równie efektownie prezentuje się u osób dojrzałych, w kwiecie wieku.

Ramoneska – nie warto na niej oszczędzać

Jeśli mimo upływu niemal 100 lat od zaprojektowania pierwszej ramoneski kurtka wciąż uchodzi za jeden z najmodniejszych modeli wszech czasów, nic nie zapowiada, by sytuacja miała w najbliższym czasie ulec zmianie. Dlatego też budżet przeznaczony na zakup czarnej kurtki skórzanej powinien być nieco większy niż w przypadku innych okryć wierzchnich. Skóra dobrej jakości potrafi starzeć się z godnością – schodzona ramoneska w wielu przypadkach wygląda o niebo lepiej niż model prosto ze sklepowego wieszaka. Ślady użytkowania dodają jej wyjątkowego charakteru, czyniąc nasze stylizacje jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla oka.

Ramoneska – nie tylko czerń

Choć to czarna ramoneska od dziesiątek lat (z krótkimi przerwami) cieszy się niesłabnącą popularnością, to od kilku sezonów widać wyraźny wzrost zainteresowania kolorowymi modeli klasycznej kurtki skórzanej. Butelkowa zieleń, przygaszona żółć czy ciepły brąz to tylko niektóre warianty kolorystyczne, które zasługują w tym sezonie na szczególne wyróżnienie. Skórzanych kurtek nigdy za wiele, choć czarna kurtka skórzana powinna obowiązkowo wisieć w każdej szafie modnej Polki.