Kończąc studia wyższe często zastanawiamy się, jak w rzeczywistości będzie wyglądać nasze życie zawodowe. Dobre wykształcenie to nie wszystko – liczy się charyzma i doświadczenie, którego zdobycie jest możliwe tylko przez niezliczone kursy i staże studenckie. Zdecydowana większość z nas poszukuje idealnej pracy na etacie, która często ogranicza nasze możliwości rozwoju lub po prostu z czasem wydaje się nieadekwatna do naszych oczekiwań. Jednak wcale nie musimy się godzić na warunki stawiane przez przedsiębiorcę. Możemy sami być sobie szefami, decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej. Przygotowanie firmy do otwarcia nie jest jednak tak proste, jak by się to mogło wydawać – potrzebny jest przede wszystkim oryginalny pomysł i dopracowany biznesplan. Bez tych dwóch elementów nie uda się osiągnąć sukcesu na szeroką skalę. Zatem z czym wiąże się prowadzenie własnego biznesu? Od czego zacząć?
Własna firma: kiedy najlepszy moment?
W zasadzie nie ma jednej recepty na sukces w biznesie. Odnoszą go zarówno dwudziestolatkowie, ale i osoby znacznie przekraczające wiek dojrzały. Nie ma idealnego momentu na założenie własnej działalności gospodarczej, przynajmniej jeśli chodzi o wiek. Wszystko zależy od sytuacji życiowej oraz planu na siebie. Wiele osób uważa, że godzenie opieki nad dziećmi, związku z partnerem i prowadzeniem firmy jest niemożliwe, jednak im więcej mamy obowiązków, tym lepiej radzimy sobie z efektywną organizacją czasu. Pytanie tylko, czy jesteśmy gotowi mentalnie i merytorycznie do pracy na własny rachunek.
Własny biznes: przyjemne z pożytecznym
Wiele osób nie znajduje satysfakcji w tym, czym zajmuje się na co dzień. Praca zarobkowa z przymusu to jedna z najmniej przyjemnych rzeczy, na jaką godzimy się chcąc zapewnić godne życie sobie i swojej rodzinie. Jednak coraz więcej z nas decyduje się na podążanie za własnymi marzeniami, zakładając biznes o profilu ściśle związanych z naszymi pasjami, zainteresowaniami, kierunkiem wykształcenia, choć ten ostatni nie determinuje sukcesu w biznesie. Grunt, to opracować koncepcję oryginalną i wyróżniającą się na tle konkurencji.
Własna firma: kadra pracownicza
Założenie własnej działalności to nie tylko „wolność i swoboda”. Bycie szefem nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza gdy brakuje nam asertywności i konsekwencji w podejmowanych działaniach. Przewodzenia większej grupie można się jednak z czasem nauczyć, jednak bardzo istotny jest dobór odpowiednich współpracowników. Czynnik ludzki odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – to właśnie ludzie tworzą firmę, a nie odwrotnie. Bardzo ważna jest atmosfera, pozytywne nastawienie oraz chęć rozwoju zawodowego. Czasem trudno rozstać się z pracownikiem, który wykazuje się wysokimi kwalifikacjami, jednak gdy brakuje mu samodyscypliny i lojalności względem firmy, rozstanie wydaje się nieuniknione.
Własna firma: skąd wziąć pieniądze?
Rozkręcenie własnej firmy to nie tylko długie godziny spędzone nad dopracowywaniem biznesplanu i długoterminowej strategii, ale również obawa o pozyskanie odpowiedniej ilości środków finansowych. Warunkiem koniecznym do założenia firmy jest kapitał początkowy, na który mogą składać się nie tylko prywatne oszczędności, ale również dofinansowania z budżetów lokalnych samorządów czy też środków państwowych przeznaczonych na wspieranie młodych przedsiębiorców.
Leave a Reply