Jak planować domowe wydatki?

Jak planować domowe wydatki?

Ustalanie domowego budżetu to sztuka trudna, jednak niezbędna do efektywnego prowadzenia finansów. Nawet osoby o stosunkowo wysokich dochodach czasem mają problem z optymalnym planowaniem swoich wydatków w taki sposób, aby pokryć je wszystkie jednocześnie odkładając pieniądze na „czarną godzinę”. Umiejętność zarządzania domowym budżetem nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku gospodarstw domowych zmagających się z problemami z utrzymaniem płynności finansowej. Jeśli uregulowanie rachunków czy nadprogramowe wydatki stają się przeszkodą nie do przejścia, warto poważnie przeanalizować sposób zarządzania finansami i podjąć próbę jego modyfikacji. Zatem jak zacząć planować wydatki, aby nie martwić się o stan swojego portfela?

Domowy budżet: analiza wysokości dochodów

Tutaj należy przede wszystkim uwzględnić kwotę wynagrodzenia swoją i innych członków rodziny, którzy są zdolni do pracy zarobkowej, a także inne źródła dochodów, które nie są ściśle związane z wykonywaniem pracy zawodowej (może to być np. świadczenie 500+ czy stypendium naukowe). Zsumowanie wszelkich stałych kwot przychodów, na jakie możemy liczyć w danym miesiącu pozwala znacznie sprawniej ustalić rzeczywisty budżet przypadający na gospodarstwo domowe.

Domowy budżet: ekstra kasa

Nagrody motywacyjne w postaci premii okresowych dotyczą nie tylko zatrudnionych w wielkich międzynarodowych korporacjach czy instytucjach państwowych. Prywatni przedsiębiorcy o stosunkowo niewielkim kapitale obrotowym również wprowadzają szereg dodatków do pensji, które w głównym zamyśle mają wesprzeć pracowników, ale również poprawić wizerunek marki. Dlatego obok standardowego budżetu miesięcznego, warto również stworzyć listę dochodów o charakterze zmiennym. Można ująć tutaj również wynagrodzenie z tytułu dodatkowej pracy zdalnej jak wypełnianie ankiet czy coraz popularniejsze blogi i kanały w serwisie YouTube.

Domowy budżet: wydatki stałe

Każdy z nas co miesiąc ponosi wydatki, które są niezbędne do prowadzenia normalnego życia codziennego. Opłaty za czynsz, prąd, gaz, wodę, Internet czy telefon należą właśnie do wydatków o charakterze stałym. Dodatkowo, możemy do nich zaliczyć również żywność, leki, kosmetyki, chemię gospodarczą czy utrzymanie samochodu, czyli wszystko to, bez czego nie możemy się obejść. Jednak i w tej kategorii wydatków możemy podzielić je na te o niższym i wyższym priorytecie, w pierwszej kolejności pokrywając oczywiście te najważniejsze.

Domowy budżet: przyjemności

Każdy z nas pracuje nie tylko po ty, by zarobić na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Rozrywka, choć nie należy do potrzeb pierwszej kategorii, stanowi bardzo ważny aspekt życia człowieka. Zdrowie psychiczne jest równie istotne jak zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, dlatego nie warto całkowicie zrezygnować z małych przyjemności. Warto je jednak ograniczyć do niezbędnego minimum – jedno wyjście w miesiącu do ulubionej restauracji czy teatru nie powinny godzić w nasz domowe finanse.

Domowy budżet: szukanie oszczędności

We współczesnym społeczeństwie często mamy do czynienia z nadmiernym konsumpcjonizmem. Kupujemy coraz więcej, choć nasza sytuacja wcale tego nie wymaga. Przed zakupem nowego telewizora czy smartfona warto dwa razy zastanowić się nad powodem, dla którego nadwyrężamy swój budżet. Zakupy pod wpływem impulsu często są podstawową przyczyną problemów z płynnością finansową, dlatego lepiej je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.