Organizacja szafy: jak uporządkować ubrania?

Organizacja szafy: jak uporządkować ubrania?

Nadejście wiosny to doskonały moment na przeprowadzenie wielkiej selekcji ubrań ze swojej szafy. Zimowe kurtki, kozaki czy ciepłe swetry powinny powędrować na strych, oczywiście wcześniej odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i niską temperaturą. Wiosenna aura często napawa nas większym zapałem do pracy, który warto przelać na porządkowanie zawartości garderoby. Niestety większość z nas ma tendencję do przechowywania rzeczy, których kompletnie nie potrzebuje z czystego przywiązania. Nadmiar ubrań to pierwszy krok do wiecznego chaosu w szafie i poza nią – koszulki, spodnie czy swetry nierzadko lądują poza miejscem ich docelowego przechowywania, czyli na podłodze, krzesłach czy pufach. Odpowiednia organizacja garderoby pomoże nam uporać się z problemem niedomykających się drzwi szafy. Jak szybko i sprawnie ją uporządkować?

Organizacja szafy: pudła i pojemniki

Absolutne niezbędniki w procesie uporządkowywania zawartości garderoby. Pojemnych pudeł i pojemników nigdy za wiele, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z „bibelotami”, które na co dzień nie maja swojego miejsca w szafie. Mowa m.in. o paskach, apaszkach czy okularach przeciwsłonecznych, ale również o różnego typu dekoracjach, których przechowywanie w innych miejscach jest kłopotliwe. W szafie często chowamy ozdoby świąteczne, jak również pamiątki rodzinne, których umieszczenie w oznaczonych pudłach staje się skutecznym sposobem na utrzymanie względnego porządku.

Organizacja szafy: dodatkowe półki wiszące

Jednym z największych problemów przeciętnej kobiety jest zbyt mała szafa w porównaniu do ilości ubrań, które mają się w niej znaleźć. Generalne porządki i selekcja zawartości garderoby nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – po sprzedaniu, oddaniu czy wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy często okazuje się, że zagospodarowanie miejsca w szafie nie jest ani trochę łatwiejsze. Jeśli nie planujemy wymieniać szafy na większą, dobrym posunięciem będzie zakup półek wiszących mocowanych do drążka – można je kupić w popularnych sieciach marketów meblowych lub zamówić przez Internet.

Organizacja szafy: sortowanie według potrzeb

Porządkowanie ubrań to również czas na ich segregację według klucza w naszych oczach najbardziej optymalnego i efektywnego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sortowanie rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem – t-shirty osobno, jeansy osobno, spódnice osobno. Ciekawym rozwiązaniem jest również grupowanie ubrań według ich kolorystyki. Strategia stosunkowo wydajna, która pozwala komponować codzienne stylizacje w oparciu podstawowe zasady łączenia kolorów. Innym sposobem na skuteczny system przechowywania ubrań jest ułożenie ich według „ważności” – ubrania, z których najczęściej korzystamy lądują w najbardziej dostępnym miejscu, podczas gdy ciuchy z serii: „może kiedyś założę” powinny wylądować nieco głębiej.

Organizacja szafy: pionowy układ w szufladach

Większość z nas przyzwyczajona jest do porządku, w którym t-shirty czy swetry złożone schludnie w kostkę ułożone są poziomo, czasem w nieco zbyt wysokich kolumnach, co skutecznie uniemożliwia domknięcie szuflad. Taki układ, choć popularny, jest jednym z najmniej efektywnych sposobów na ich organizację, Wyjęcie jednego elementu powoduje powrót do bałaganu, przez co nasz wysiłek idzie na marne. Dlatego też warto wypróbować pionowy układ ubrań w szufladach – znacznie korzystniej wpływa na porządek w szafie i ułatwia dokonywanie codziennych wyborów odnośnie stylizacji do pracy czy do szkoły.