Nadejście wiosny to doskonały moment na przeprowadzenie wielkiej selekcji ubrań ze swojej szafy. Zimowe kurtki, kozaki czy ciepłe swetry powinny powędrować na strych, oczywiście wcześniej odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i niską temperaturą. Wiosenna aura często napawa nas większym zapałem do pracy, który warto przelać na porządkowanie zawartości garderoby. Niestety większość z nas ma tendencję do przechowywania rzeczy, których kompletnie nie potrzebuje z czystego przywiązania. Nadmiar ubrań to pierwszy krok do wiecznego chaosu w szafie i poza nią – koszulki, spodnie czy swetry nierzadko lądują poza miejscem ich docelowego przechowywania, czyli na podłodze, krzesłach czy pufach. Odpowiednia organizacja garderoby pomoże nam uporać się z problemem niedomykających się drzwi szafy. Jak szybko i sprawnie ją uporządkować?

Organizacja szafy: pudła i pojemniki

Absolutne niezbędniki w procesie uporządkowywania zawartości garderoby. Pojemnych pudeł i pojemników nigdy za wiele, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z „bibelotami”, które na co dzień nie maja swojego miejsca w szafie. Mowa m.in. o paskach, apaszkach czy okularach przeciwsłonecznych, ale również o różnego typu dekoracjach, których przechowywanie w innych miejscach jest kłopotliwe. W szafie często chowamy ozdoby świąteczne, jak również pamiątki rodzinne, których umieszczenie w oznaczonych pudłach staje się skutecznym sposobem na utrzymanie względnego porządku.

Organizacja szafy: dodatkowe półki wiszące

Jednym z największych problemów przeciętnej kobiety jest zbyt mała szafa w porównaniu do ilości ubrań, które mają się w niej znaleźć. Generalne porządki i selekcja zawartości garderoby nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – po sprzedaniu, oddaniu czy wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy często okazuje się, że zagospodarowanie miejsca w szafie nie jest ani trochę łatwiejsze. Jeśli nie planujemy wymieniać szafy na większą, dobrym posunięciem będzie zakup półek wiszących mocowanych do drążka – można je kupić w popularnych sieciach marketów meblowych lub zamówić przez Internet.

Organizacja szafy: sortowanie według potrzeb

Porządkowanie ubrań to również czas na ich segregację według klucza w naszych oczach najbardziej optymalnego i efektywnego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sortowanie rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem – t-shirty osobno, jeansy osobno, spódnice osobno. Ciekawym rozwiązaniem jest również grupowanie ubrań według ich kolorystyki. Strategia stosunkowo wydajna, która pozwala komponować codzienne stylizacje w oparciu podstawowe zasady łączenia kolorów. Innym sposobem na skuteczny system przechowywania ubrań jest ułożenie ich według „ważności” – ubrania, z których najczęściej korzystamy lądują w najbardziej dostępnym miejscu, podczas gdy ciuchy z serii: „może kiedyś założę” powinny wylądować nieco głębiej.

Organizacja szafy: pionowy układ w szufladach

Większość z nas przyzwyczajona jest do porządku, w którym t-shirty czy swetry złożone schludnie w kostkę ułożone są poziomo, czasem w nieco zbyt wysokich kolumnach, co skutecznie uniemożliwia domknięcie szuflad. Taki układ, choć popularny, jest jednym z najmniej efektywnych sposobów na ich organizację, Wyjęcie jednego elementu powoduje powrót do bałaganu, przez co nasz wysiłek idzie na marne. Dlatego też warto wypróbować pionowy układ ubrań w szufladach – znacznie korzystniej wpływa na porządek w szafie i ułatwia dokonywanie codziennych wyborów odnośnie stylizacji do pracy czy do szkoły.

Dodaj komentarz