Obecna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła, że wyjście na siłownię trzeba odłożyć na później. Choć profesjonalny sprzęt znacznie ułatwia wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych ćwiczeń siłowych czy cardio, to w domu również można sobie zafundować, i co najważniejsze, w pełni efektywny trening. Przedłużający się okres kwarantanny to dobra okazja na rozpoczęcie swojej przygody z aktywnością fizyczną dla osób, które do tej pory nie potrafiły się zmobilizować do regularnych ćwiczeń. Trening w zaciszu domowym nie musi być nudny – w dobie Internetu mamy do dyspozycji wiele programów treningowych, bezpłatnych i płatnych, które pomagają przełamać codzienną rutynę. Zatem dlaczego warto ćwiczyć w domu i jak to zrobić w najbardziej wydajny sposób?
Trening domowy: zalety
Ćwiczenia we własnym mieszkaniu posiadają szereg korzyści, dzięki którym coraz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązania. Pandemia koronawirusa oraz obostrzenia wprowadzone przez polski rząd wcale nie muszą być wymówką dla zaniechania aktywności fizycznej, która w wersji domowej może być równie efektywna jak ćwiczenia na świeżym powietrzu czy na publicznej siłowni. Po pierwsze, nie tracimy czasu na dojazdy – przemieszczanie się z jednego krańca miasta na drugi w godzinach szczytu pozbawia nas często godziny, którą moglibyśmy spożytkować na domowe ćwiczenia. Po drugie, oszczędzamy pieniądze, które należy wydać na miesięczny karnet, który standardowo oscyluje wokół kwoty 100-150zł. Po trzecie, ćwiczymy kiedy chcemy – trening możemy wykonać nawet w późnych godzinach nocnych, o ile pozwalają nam na to warunki.
Trening domowy: co ze sprzętem?
Wielu z nas wybiera ćwiczenia na siłowni z jednego prostego powodu – nawet mniejsze obiekty wyposażone są w profesjonalny sprzęt, dzięki któremu można pracować nad wieloma partiami ciała jednocześnie. Co prawda w domu również możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia wyposażonego w orbitreka, bieżnię czy ławeczkę do wyciskania ciężarów, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Co najważniejsze, osoby początkujące mogą bazować jedynie na kilku prostych przyrządach, które kupić za pośrednictwem sklepów internetowych – mata do ćwiczeń, ciężarki, gumy oporowe czy skakanka to stosunkowo niewielki koszt, który może zaprocentować w przyszłości zgrabną i smukłą sylwetką gotową na lato.
Trening domowy: motywacja
Ćwiczenia w mieszkaniu posiadają dwie strony medalu. O korzyściach już wspomnieliśmy, jednak aspekt motywacji do aktywności fizycznej dla wielu z nas należy do sfery problematycznej. Mobilizacja do wydajnego treningu często pojawia się wraz z wykupieniem miesięcznego karnetu na siłownię. Zdecydowanie trudniej ruszyć się z kanapy, kiedy wokoło aż roi się od „rozpraszaczy” na czele innymi domownikami. Jest jednak na to sposób – wystarczy włączyć ulubiony serial czy audiobooka i ćwiczenia stają się znacznie przyjemniejsze. Warto również wyznaczyć sobie stałą porę treningów – niezależnie czy wolimy ćwiczyć z samego rana, popołudniu czy wieczorem, rutyna pomaga w utrzymaniu regularności.
Trening domowy: nowoczesne aplikacje
Popularne aplikacje na smartfony w dużej mierze zdominowały naszą codzienność, pomagając nam zorganizować czas w sposób bardziej wydajny, pozwalający na oszczędność czasu i pieniędzy. Co ciekawe, powstają kolejne ciekawe apki dedykowane osobom, które pragną zachować dobrą kondycję nie wychodząc z domu. Zestawy ćwiczeń wraz z dokładnym opisem oraz możliwość zapisywania własnych postępów to świetna motywacja do dalszej ciężkiej pracy.
Leave a Reply