Jak przyśpieszyć pracę Androida? Kilka przydatnych wskazówek

Jak przyśpieszyć pracę Androida? Kilka przydatnych wskazówek

Kupując nowy telefon często mamy nadzieję na jego bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Niestety, rzeczywistość okazuje się diametralnie inna – po kilku miesiącach intensywnego eksploatowania smartfona spotykamy się z pierwszymi oznakami obniżenia wydajności systemu. Nie jest to jednak powód, dla którego musimy się narażać na dodatkowe koszta związane z oddaniem telefonu do serwisu lub wymianą urządzenia na nowe. „Reanimacji” smartfona możemy się podjąć samodzielnie, korzystając z kilku prostych metod prowadzących do usprawnienia działania oprogramowania Android. Zatem jak przyśpieszyć swojego smartfona nie wydając to ani złotówki?

Przyspieszenie Androida: zbędne aplikacje

Często zdarza nam się bezwiednie „zaśmiecać” pamięć swojego smartfona ściągając różnego rodzaju aplikacje. O istnieniu wielu z nich, po początkowym intensywnym okresie ich użytkowania, po prostu zapominamy. Dlatego przyspieszenie Androida warto rozpocząć od pozbycia się zbędnych apek. Po ich odinstalowaniu może okazać się, że nasz telefon będzie działał bez zarzutu, a korzystanie ze smartfona znów stanie się przyjemnością. Czyszczenie pamięci telefonu z niepotrzebnych programów powinniśmy wykonywać regularnie, by jeszcze bardziej zoptymalizować jego działanie.

Przyspieszenie Androida: aplikacje systemowe

Studiując zawartość Androida często mamy do czynienia z szeregiem aplikacji systemowych, których odinstalowanie jest niemożliwe. Dla przeciętnego użytkownika telefonu z Androidem większość wbudowanych aplikacji jest tylko zbędnym obciążeniem dla jego pamięci, tym samym znacznie obniżając wydajność systemu. W każdym smartfonie istnieje jednak funkcja „wymuś zatrzymanie aplikacji”. Co prawda nie pozbywamy się programów z pamięci telefonu, ale ograniczamy ich wpływ na szybkość procesów.

Przyspieszenie Androida: czyszczenie pamięci

Każda czynność wykonywana za pośrednictwem aplikacji mobilnych w telefonie pozostawia po sobie ślad w jego pamięci, powodując nagromadzenie się zbędnych plików zwalniających pracę telefonu. Co prawda w każdym urządzeniu możemy znaleźć narzędzie do czyszczenia pamięci smartfona, jednak warto zaopatrzyć go w profesjonalny program rozprawiający się ze zbędnymi plikami. Darmowe aplikacje, jak np. Clean Master, błyskawicznie skanują pamięć urządzenia, usuwając wszelkie dane zalegające w niej bez potrzeby.

Przyspieszenie Androida: zapas pamięci

Jako pokolenie, które nie wyobraża sobie życia bez smartfonów, korzystamy z nich nawet przez kilka godzin dziennie. W tym czasie oglądamy filmy i seriale, słuchamy muzyki, przeglądamy portale społecznościowe czy korzystamy z popularnych komunikatorów. Wszystkie te czynności wymagają zainstalowania odpowiednich aplikacji, które nadwyrężają pamięć telefonu do granic możliwości. Dodając do tego pliki tekstowe, wideo, audio czy zdjęcia okazuje się, że rozmiar pamięci wewnętrznej staje się niewystarczający. A pozostawienie zapasu wolnej przestrzeni dyskowej jest niezbędne do zachowania optymalnego poziomu działania systemu Android. Dlatego warto na bieżąco pozbywać się zbędnych plików multimedialnych, które w dłuższej perspektywie tylko zaśmiecają pamięć telefonu.