Każdy posiadacz prawa jazdy powinien wiedzieć, co powinno się znajdować w prowadzonym przez niego samochodzie, lecz w praktyce wygląda to nieco inaczej. Braki w obowiązkowym wyposażeniu auta często „wychodzą” przy okresowych badaniach technicznych pojazdu lu co gorsza, podczas rutynowej kontroli drogowej. Kary za brak wywiązywania się z przepisów ruchu drogowego mogą być naprawdę dotkliwe, dlatego warto poświęcić chwilę czasu na uzupełnienie ewentualnych braków w wyposażeniu swojego samochodu. Co więcej, powinniśmy zadbać również o dodatkowe elementy jego wyposażenia, które w jeszcze większym stopniu mogą uchronić nas w razie nieprzewidzianych wypadków. Zatem co każdy kierowca musi wozić w swoim samochodzie? Czego nie musi, ale powinien posiadać każdy zmotoryzowany?
Wyposażenie samochodu: obowiązki producentów
To właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność względem obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego, które jest niezbędne, aby pojazd mógł być dopuszczony do powszechnego użytku. To jednak nie oznacza, że kierowca nie ma obowiązku regularnego monitorowania stanu technicznego swojego auta. Każdy użytkownik pojazdu mechanicznego musi dbać o jego optymalny stan zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także zobowiązany jest do umiejętnego korzystania z udogodnień zapewnionych przez producenta samochodu. Każde uchybienie może być surowo karane przez „drogówkę”, która od tego roku ma jeszcze większą swobodę w przeprowadzaniu rutynowych kontroli drogowych.
Co więcej, 5 stycznia 2020 roku weszło w życie rozporządzenie unijne rozszerzające listę elementów, w które każdy producent samochodowy ma obowiązek wyposażyć swoje nowe pojazdy. Obejmuje to m.in. szereg systemów bezpieczeństwa na czele z czujnikiem utrzymywania pojazdu na właściwym pasie w czasie jazdy czy czarną skrzynkę. Nowe prawo będzie obowiązywać od maja 2022 roku.
Obowiązkowe wyposażenie auta: co trzeba wozić?
Lista obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu narzucona przez prawo nie jest wcale taka długa, jak by się to mogło wydawać. W każdym samochodzie musi znaleźć się: gaśnica z aktualną homologacją w łatwo dostępnym miejscu, dlatego wożenie jej w bagażniku nie uchronić nas przed mandatem karnym. Trójkąt ostrzegawczy również należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu – staje się przydatny w przypadku unieruchomienia samochodu na jezdni. Warto pamiętać również o widoczności tablic rejestracyjnych – ich umyślne zakrycie również grozi sankcjami.
Wyposażenie samochodu: co warto mieć pod ręką?
Choć prawo nie nakazuje wożenia ze sobą apteczki samochodowej, każdy rozważny kierowca powinien się w nią zaopatrzyć, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Kamizelka odblaskowa także powinna znaleźć się w wyposażeniu samochodu – choć w teorii nieobowiązkowa, przydaje się w przypadku konieczności wyjścia z samochodu po zmroku, czy to z powodu awarii, czy to rutynowej przerwie na długiej trasie. Co z kołem zapasowym, zestawem żarówek czy narzędzi? Warto wozić je ze sobą z jednego prostego powodu – w razie nieprzewidzianej awarii pozwalają kontynuować jazdę.
Leave a Reply