Wakacje w Chorwacji – czy warto pojechać?

Wakacje w Chorwacji – czy warto pojechać?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Nie ulega wątpliwości, że jeszcze przed masowym napływem turystów z całej Europy to niskie ceny były wabikiem na polskich urlopowiczów, jednak rosnące ceny w największych chorwackich kurortach nie są w stanie zniechęcić nas do spędzania upragnionych wakacji właśnie nad Morzem Adriatyckim. Chorwackie lazurowe wybrzeże to jeden z najpiękniejszych widoków w Europie, którego nie będzie nam dane zobaczyć w najbliższym czasie – wszystko przez pandemię koronawirusa. Jednak wraz z ustabilizowaniem się sytuacji społeczno-gospodarczej, Chorwacja znów stanie się tętniącym życiem krajem pełnym turystów spragnionych ciepłych promieni słonecznych i krystalicznie czystego Adriatyku. Zatem dlaczego warto odwiedzić Chorwację?

Wakacje w Chorwacji: samochodem czy samolotem?

Choć mogłoby się wydawać, że ze względu na stosunkowo dużą odległość dzielącą Warszawę od Zagrzebia, która liczy około 1000 km, to całkiem liczna grupa turystów rokrocznie przemierza ten dystans za kółkiem swojego prywatnego samochodu. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony sami planujemy wyjazd, nie oglądając się na z góry ustalony terminarz biura podróży. Ponadto, w drodze na wakacje możemy spędzić dzień w innym europejskim kraju jak Austria czy Węgry, a na miejscu dysponujemy własnym środkiem transportu. Z drugiej jednak strony, kilkunastogodzinna podróż samochodem wymaga dwóch doświadczonych kierowców i ogromnej cierpliwości.

Alternatywą dla podróży samochodem jest oczywiście przelot samolotem. Połączenia między Polską a Chorwacją odbywają się regularnie, a niektórych przypadkach są to nawet loty czarterowe. Podróż samolotem do Chorwacji jest zdecydowanie krótsza, ok. 2 godzin, a co za tym idzie, mniej wyczerpująca. Jednak bilety lotnicze dla kilku osób to dość spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Wakacje w Chorwacji: piękna pogoda

Trzeba mieć prawdziwego pecha, by przebywając w Chorwacji trafić na deszczową pogodę. Nawet zachmurzenia występują tam niezwykle rzadko, a temperatury zadowolą każdego miłośnika cieplejszych obszarów. Jest to spowodowane występowaniem na wybrzeżu Chorwacji klimatu śródziemnomorskiego – w głębi kraju natomiast dominuje umiarkowany klimat kontynentalny. Reasumując, wybierając się do chorwackiego kurortu na wakacje życia, nie musimy się przejmować złą pogodą – słońce operuje tam przez cały rok aż miło.

Wakacje w Chorwacji: niesamowite widoki

Chorwackie wybrzeże, obok greckiego, należy do jednych z najpiękniejszych w Europie. Choć tamtejsze plaże nie należą do szczególnie piaszczystych, lazurowy odcień wody w Adriatyku w połączeniu ze skalistym brzegiem tworzy wręcz bajkowy krajobraz. Malowniczy pejzaż pełen wysp, wysepek czy klimatycznych zatok zachęca do rejsów po morzu i zwiedzania miejscowości rezerwatów przyrody i parków narodowych. Zdecydowanie najpopularniejszym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich położony ok. 150km od Zagrzebia, który znajduje się na na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wakacje w Chorwacji: pyszne jedzenie

Chorwacka kuchnia, choć nie należy do najpopularniejszych w Europie, zaskakuje bogactwem smaków. Z uwagi na położenie geograficzne, lokalne dania bazują na kuchni śródziemnomorskiej. Nie brakuje w nich świeżych owoców morza, aromatycznych przypraw czy dojrzewających w południowym słońcu warzyw i owoców. Warto wspomnieć również o Rakiji – lokalnym alkoholu na bazie winogron, miodu, ziół i owoców takich jak mandarynki czy cytryny.