Wymiana wycieraczek krok po kroku

Wymiana wycieraczek krok po kroku

O wycieraczkach samochodowych najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy są nam najbardziej potrzebne. Jazda w ulewnym deszczu jest niezwykle stresująca i wymaga zachowania ogromnej czujności, szczególnie gdy stan techniczny wycieraczek pozostawia wiele do życzenia. Zakup nowych wycieraczek nie jest jednak zbyt kosztowną inwestycją, porównaniu do wydatków, jakie wiążą się z wymianą innych elementów czy części mechanicznych. Co więcej, wymiana wycieraczki zajmuje zaledwie od kilku do kilkunastu minut, a znacznie poprawia komfort jazdy i zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach. Zatem jak wybrać odpowiednie wycieraczki? Jak szybko i sprawnie je wymienić?

Wymiana wycieraczek: kiedy?

Wycieraczki samochodowe należą do grupy elementów wyposażenia auta, które ulegają najszybszemu zużyciu. Choć używamy ich tylko podczas deszczu czy śniegu, czyszcząc szybę płynem do spryskiwaczy czy usuwając pył nanoszony przez poprzedzający nas samochód na drodze, wycieraczki lubią odmawiać posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzać ich stan techniczny oraz przyglądać się ich pracy w czasie jazdy. Kiedy wycieraczki zaczynają słabo ściągać wodę z powierzchni szyb, nieprzyjemnie o nie trzeć czy pracować z mniejszą intensywnością, są to pierwsze oznaki zużycia wycieraczek.

Wymiana wycieraczek: wybór odpowiednich wycieraczek

W zależności od modelu samochodu, wycieraczki różnią się swoją długością oraz sposobem montażu. Każdy producent wycieraczek samochodowych ma obowiązek umieścić na opakowaniu listę modeli, z którymi wycieraczki są kompatybilne. Warto również zajrzeć do instrukcji samochodowej, gdzie rozmiar wycieraczek powinien być wyraźnie zaznaczony. Co w przypadku, gdy kupimy za krótkie wycieraczki? Narażamy się na ograniczoną widoczność – krótkie pióro wycieraczki nie będzie w stanie oczyścić pola widzenia kierowcy. Co w takim razie w momencie, gdy wycieraczki okazują się za długie? Co prawda nie ograniczą widoczności, ale hacząc o uszczelkę szyby zdecydowanie szybciej się zużyją.

Wymiana wycieraczek: jak się przygotować?

Kiedy wybór odpowiednich wycieraczek mamy już za sobą, można przejść do kolejnego etapu, czyli przygotowania samochodu do ich montażu. W pierwszej kolejności warto zapewnić sobie optymalne warunki do pracy. Nowe wycieraczki warto zamontować w czasie słonecznej pogody, pamiętając przy tym o zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Wyłączenie silnika to podstawa – metalowe ramiona wycieraczek mogą przyczynić się do mechanicznego uszkodzenia szyby.

Wymiana wycieraczek: sposób montażu

Rzeczą oczywistą jest, że należy zacząć od usunięcia zużytych wycieraczek. Jak to zrobić? Należy ostrożnie odgiąć metalowe ramię wycieraczki do góry i zablokować je w takiej pozycji, choć nie zawsze jest to możliwe. Aby wysunąć wycieraczkę, należy nacisnąć dźwignię zaczepu i delikatne wysunąć pióro wycieraczki z metalowego ramienia.

Następnie przechodzimy do etapu montażu nowej wycieraczki. Najpierw należy rozpocząć od montażu adaptera, który umieszczany jest na bazie mocującej. Gdy adapter znajduje się na swoim miejscu, należy włożyć wycieraczkę do adaptera przy pomocy zdecydowanego pociągnięcia w górę. W tym momencie powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie oznaczające powodzenie całej operacji. Na koniec wystarczy przywrócić metalowe ramię do pozycji wyjściowej i gotowe.