Regeneracja skóry po zimie: jak przywrócić jej blask?

Regeneracja skóry po zimie: jak przywrócić jej blask?

Zimowa aura nie sprzyja kondycji naszej skóry. Zimny, przenikliwy wiatr, mrozy, opady śniegu i deszczu, niska wilgotność powietrza – to wszystko składa się na zaburzenie równowagi naszej warstwy skórnej. Niektóre obszary naszego ciała jak twarzy czy dłonie w największym stopniu są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego przywrócenie ich do optymalnego stanu sprzed okresu zimowego często kosztuje nas wiele wysiłku. Przedłużająca się kwarantanna z powodu pandemii koronawirusa to dobry moment, aby wreszcie należycie zadbać o zdrowy wygląd swojej skóry. Urządzenie sobie domowego SPA to idealny sposób na oderwanie się od szaleństwa, którego jesteśmy obecnie świadkami, a także doskonała szansa na zapewnienie sobie rozrywki podczas kolejnego weekendu w domu. Zatem jak doprowadzić skórę do porządku po zimie?

Pielęgnacja skóry: złuszczanie

Skóra w zimie wielokrotnie jest wystawiana szereg szkodliwych czynników atmosferycznych, na czele z niskimi temperaturami i porywistym wiatrem. Często kończy się przesuszoną skórą w najbardziej newralgicznych miejscach takich jak grzbiety dłoni czy okolice twarzy. Wbrew pozorom cierpią nie tylko te obszary, które są narażone na szkodliwe działanie pogody. Pozostałe obszary skóry również tracą odpowiednie nawilżenie – centralne ogrzewanie często powoduje spadek wilgotności powietrza, co wcale nie pomaga komórkom skórnym. Dlatego też warto pozbyć się martwego naskórka, pozwalając naszej skórze na nowo się odbudować. Jeśli chodzi o twarz, do wyboru mamy peelingi mechaniczne, drobno lub gruboziarniste oraz peelingi enzymatyczne przeznaczone dla skóry wrażliwej. Peeling całego ciała można wykonać za pomocą peelingu cukrowego lub kawowego na bazie składników, które każda z nas powinna znaleźć w domu. Warto pokusić się również o peeling do rąk oraz skarpetki złuszczające do stóp.

Pielęgnacja skóry: oczyszczanie

Kolejnym krokiem do promiennej skóry na wiosnę jest jej dokładne oczyszczenie. Co prawda niektóre peelingi posiadają właściwości myjące, jednak można je stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dlatego warto zainwestować w dermokosmetyki oczyszczające nasza skórę, które nie tylko pomogą pozbyć się pozostałości martwego naskórka, ale również przywrócić odpowiednie pH skóry. Przesuszona skóra po zimie wymaga niezwykle delikatnej pielęgnacji, dlatego niektóre kosmetyki drogeryjne mogą tylko pogorszyć sytuację, choć nie jest to regułą. Warto przede wszystkim patrzeć na skład produktów oraz wybierać te z polecenia przyjaciółki czy siostry. Ciekawym rozwiązaniem jest również soniczna szczoteczka do oczyszczania twarzy – urządzenie nie należy do najtańszych, jednak często wydaje się nieocenione w walce ze skutkami zimowej aury.

Pielęgnacja skóry: nawilżanie

Po złuszczeniu martwego naskórka i dogłębnym oczyszczeniu czas przejść do intensywnego nawilżania skóry. Warto wybierać produkty zawierające w sobie moc witamin, antyoksydantów czy minerałów, które pomogą przywrócić optymalny stan nawilżenia naszej skóry. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki na bazie naturalnych składników, które wykazują się wysoką skutecznością w nawadnianiu komórek skóry. Balsamy, kremy, serum czy oliwki warto wklepywać w skórę tuż po jej umyciu – lekko wilgotna skóra lepiej absorbuje kosmetyki w płynnej postaci.

Pielęgnacja skóry: ochrona

Choć wiele kobiet o tym zapomina, to krem z filtrem UV powinien towarzyszyć nam przez cały rok. Jeśli zaniechałyśmy jego używania wraz z odejściem ostatnich letnich dni, warto zaprzyjaźnić się z nim na dłużej. Szkodliwe promieniowanie słoneczne obecne jest w naszym życiu niezależnie od pory roku, dlatego wiosną warto wyposażyć swoją kosmetyczkę w odżywczy krem z filtrem. Wybierając podkłady czy kremy BB również warto kupić te, które zawierają w sobie odpowiedni SPF – najczęściej jest to 15 lub 30.