Zakup samochodu używanego: od czego zacząć?

Zakup samochodu używanego: od czego zacząć?

Zakup samochodu, nawet używanego, to ogromne obciążenie dla domowych finansów. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w przypadku wielu gospodarstw domowych, gdzie niespodziewane wydatki potrafią spędzać sen z powiek. Używane auto nie oznacza, że będzie ono gorszej jakości niż samochód prosto z linii produkcyjnej. Warto pamiętać, że auta prosto z salonu tracą na wartości wraz z momentem wyjechania na drogę. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup auta z rynku wtórnego. Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie nie należy jednak do najprostszych – słysząc opowieści o nieuczciwych sprzedawcach obawiamy się, że zamiast dobrej jakości samochodu trafi nam się zwykły „bubel”. Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego?

Auta używane: budżet

W pierwszej kolejności warto bliżej przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej. Na zakup auta używanego często oszczędzamy miesiącami, a nawet latami, chcąc jednocześnie wieść życie na standardowym poziomie. Dlatego też należy dokładnie przeanalizować możliwości związane z zaoszczędzoną kwotą, zasilając budżet na kupno samochodu np. sprzedając stary model. Warto pamiętać, że kwota przeznaczona na samochód używany powinna obejmować nie tylko jego faktyczny zakup, ale również pokrywać koszty naprawy czy opłata ubezpieczenia czy rejestracji pojazdu.

Auta używane: gdzie szukać ofert?

Poszukując samochodu używanego na własną kieszeń często rozpoczynamy od przeszukiwania portali ogłoszeniowych wzdłuż i wszerz. Oferty internetowe jednak mają to do siebie, że ich wiarygodność nie do końca stawia nas w uprzywilejowanej sytuacji – rzeczywisty stan techniczny samochodu często znacznie odbiega od tego, który właściciel przedstawia na łamach e-ogłoszenia. Tutaj niezwykle przydaje się wiedza motoryzacyjna – nasza lub bliskiej osoby, która na samochodach „zjadła zęby”. Zakup auta używanego z niesprawdzonego źródła często kończy się niezliczonymi naprawami, które znacznie przewyższają wartość samochodu.

Lepszym rozwiązaniem jest tzw. „poczta pantoflowa”, czyli zakup samochodu od znajomej osoby. Wiarygodność sprzedawcy w tym przypadku często nie podlega dyskusji. Nie musimy martwić się o sfałszowaną historię powypadkową samochodu, jego rzeczywistym przebiegiem czy poważnymi usterkami, którym auto w przeszłości ulegało. Jeszcze lepszym pomysłem jest zakup samochodu od rodziny – tutaj o wiarygodność w zasadzie nie musimy się martwić.

Ciekawa alternatywą są również autoryzowanego komisy samochodowe znajdujące się przy salonach największych marek. Co prawda koszt zakupu auta używanego może dla niektórych być zbyt dużym obciążeniem finansowym, jednak z drugiej strony mamy pewność, że pojazd nie będzie wymagał zbyt dużego pakietu startowego.

Auta używane: jazda próbna

Jazda próbna to przywilej nie tylko dla klientów autoryzowanych salonów samochodowych. Zakup auta od osoby prywatnej również powinien być poprzedzony krótką przejażdżką po okolicy. Jeśli właściciel odmawia takiej możliwości – jest to pierwszy znak, że ma coś do ukrycia. Podczas jazdy próbnej możemy wychwycić wszystkie usterki, jakich nie dopatrzmy się przy unieruchomionym samochodzie. Warto zabrać ze sobą znajomego, która ma duże doświadczenie w motoryzacji – z pewnością zwróci uwagę na mankamenty auta dla nas niedostrzegalne.