Wiosennym porządkom powinno podlegać nie tylko nasze mieszkanie, ale i samochód. Zimowa aura nie do końca jest łaskawa dla naszego auta. Niskie temperatury, sól i piasek na drogach, pośniegowe błoto czy wreszcie dziury i wystające studzienki w jezdni, często ukryte pod warstwą śniegu to tylko niektóre szkodliwe czynniki zewnętrzne, na jakie narażony jest nasz samochód w czasie zimy. Wiosenny przegląd auta jest równie ważny jak zmiana opon z zimowych na letnie – sprawdzenie stanu technicznego pojazdu po kilku miesiącach eksploatowania w niekorzystnych warunkach jest kluczowe dla jego komfortowego użytkowania, i co najważniejsze, dla bezpieczeństwa pasażerów nim podróżujących. Zatem jak przywrócić samochód po zimie do optymalnego stanu?
Przegląd auta: czyszczenie nadwozia i podwozia
Zdecydowana większość z nas w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny samochodu. Jest to zupełnie naturalne, gdyż to właśnie nadwozie jest widoczne dla przeciętnego użytkownika dróg. Oczyszczanie karoserii z wszelkiego brudu pozostałego po zimowych wojażach jest niezwykle istotne w kontekście utrzymania jej dobrego stanu technicznego. Najwięcej szkody wyrządza sól, która często powoduje niewielkie uszkodzenia mechaniczne w poszczególnych elementach nadwozia. Jednak w zdecydowanie gorszej kondycji może okazać się nadwozie – mając bezpośredni kontakt z pośniegowym błotem wymieszanym z piaskiem i solą, nierzadko wymaga gruntownego porządkowania. Przy okazji warto również pozbyć się widocznych nalotów korozji oraz zabezpieczyć wszelkie wrażliwe elementy specjalnymi preparatami konserwującymi.
Przegląd auta: stan opon
Pierwsze wiosenne dni to również szansa na wymianę opon w samochodzie. Jest to niezwykle istotne w kontekście stanu technicznego opon zimowych – ze względu na specjalną mieszankę stosowaną do ich produkcji, w dodatnich temperaturach ulegają nadmiernej eksploatacji, przez co szybciej tracą swoje pierwotne właściwości. Jeżdżąc z „łysymi” oponami narażamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – brak optymalnej przyczepności opon w połączeniu z brawurą mogą okazać się opłakane w skutkach. Dlatego też wymieniając opony na letnie warto sprawdzić stan technicznych „zimówek”, a w razie potrzeby zaopatrzyć się w nowy komplet.
Przegląd auta: stan hamulców
Z uwagi na to, że są one jednym z najważniejszych elementów w każdym pojeździe mechanicznym, skontrolowanie stanu technicznego układu hamulcowego powinno być jedna z pierwszych czynności podczas przeglądu samochodu po zimie. Stosunkowo duże różnice temperatur towarzyszące pracy układu hamulcowego zimą powodują, że hamulce niezwykle szybko się zużywają. Co więcej, klocki i tarcze hamulcowe są wrażliwe na mieszankę wody i soli, przyczyniając się do postępującej korozji poszczególnych elementów zacisków. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z zaufanym mechanikiem.
Przegląd auta: wnętrze auta
Dbanie o wnętrze samochodu, choć wydaje się mało istotne, z punktu widzenia kierowcy również powinno charakteryzować się wysokim priorytetem. Użytkując samochód zimą nanosimy do wnętrza auta wodę i brud, które gromadzą się pod dywanikami czy wycieraczkami, rozpoczynając tym samym proces gnicia czy rdzewienia poszczególnych elementów. Po zimie warto poddać czyszczeniu wszelkie problematyczne obszary wnętrza samochodu oraz, w razie potrzeby, doszczelniając drzwi czy okna. Warto również pamiętać o odgrzybianiu klimatyzacji – gromadzące się w niej drobnoustroje mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Leave a Reply