Tajniki trwałego makijażu

Tajniki trwałego makijażu

Wykonując makijaż na imprezę czy ważną uroczystość rodzinną często zależy nam na wysokiej trwałości make-upu. Nawet w kontekście makijażów dziennych do pracy czy na uczelnię chcemy, aby każdy nałożony wcześniej kosmetyk utrzymywał się na swoim miejscu przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Wbrew pozorom trwałość makijażu nie zależy tylko i wyłącznie od jakości aplikowanych produktów, choć każda z nas wie, że nie można oczekiwać nadzwyczajnych właściwości od drogeryjnego podkładu za kilkanaście złotych. Jednak z pomocą kilku prostych lifehacków może skutecznie przedłużyć trwałość makijażu. Jak to zrobić?

Trwały makijaż: krem nawilżający

Przed wykonaniem każdego makijażu, niezależnie od tego czy mamy w zamyśle makijaż dzienny lub wieczorowy, należy odpowiednio przygotować skórę do sporego obciążenia, jakimi są kosmetyki kolorowe. Dlatego też po stonizowaniu twarzy delikatnym produktem, warto nałożyć na skórę krem nawilżający. Jednak wiele z nas popełnia spory błąd, nie dając kosmetykowi czasu na całkowite wchłonięcie. Co zatem dzieje się z naszym makijażem, kiedy zbyt szybko nałożymy podkład? Najczęściej dochodzi do zważenia się jego formuły, a w ciągu dnia mogą pojawiać się nieestetyczne „placki” wszędzie tam, gdzie podkład będzie się nadmiernie ścierał.

Trwały makijaż: peeling twarzy

W naszej rutynie pielęgnacyjnej nie powinno zabraknąć złuszczania martwego naskórka. Peeling pomaga przywrócić cerze blask i zdrowy wygląd. Co więcej, regularne peelignowanie skóry twarzy jest niezwykle istotne w kontekście trwałości makijażu oraz jego efektu finalnego – suche odstające skórki są dość mocno widoczne, zwłaszcza podczas stosowania matowych podkładów i produktów o sypkiej formule. Zamiast tradycyjnych peelingów drobno czy gruboziarnistych, warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne. Zawarte w nich substancje rozpuszczają komórki martwej skóry bez zbędnych podrażnień.

Trwały makijaż: baza

Bazy aplikowane na skórę twarzy docelowo przedłużają żywotność makijażu, jednak ich codzienne stosowanie na wrażliwej, trądzikowej skórze może okazać się przyczyną pogorszenia jej stanu. Dlatego bazę warto stosować w sytuacjach, kiedy pragniemy zachować idealny wygląd makijażu przez kilkanaście godzin, co nie oznacza, że musimy rezygnować z bazy pod cienie. Ta z kolei jest absolutnym „must have” dla kobiet, które marzą o nieskazitelnym makijażu oka. Cienie aplikowane na bazę nie rolują się, a pigmenty zachowują swoją intensywność. Nie trzeba jednak kupować specjalnej bazy pod cienie, choć te wykazują się najlepszą skutecznością. W miejsce bazy możemy nałożyć korektor pod oczy o średniej gęstości tak, aby podczas nakładania produktów sypkich uchronić się przed powstawaniem brzydkich plam.

Trwały makijaż: baking

Technika makijażowa, która ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Baking polega na wklepaniu w podkład sypkiego pudru transparentnego za pomocą mokrej gąbeczki wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać mocno matowe wykończenie. Nadmiar produktu należy zmieść pędzelkiem z twarzy po kilku minutach. Baking przedłuża trwałość makijażu, jednak technika ta wymaga dużej wprawy – łatwo tutaj o „pandę” pod oczami czy nierównomierne rozłożenie produktu na twarzy.

Trwały makijaż: fixery w sprayu

Niemal każda marka kosmetyczna wypuszcza na rynek spraya fixujące, czyli utrwalające makijaż. Jest to jeden z najszybszych sposobów na utrzymanie makijażu w ryzach nawet na kilkanaście godzin. Produkty fixujące często przybierają postać lekkiej mgiełki, dlatego są niewyczuwalne na skórze.