Druk 3D to technologia, która jest powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Umożliwia szybkie tworzenie prototypów, dzięki czemu koszt opracowania finalnego produktu jest zdecydowanie niższy, a czas krótszy w porównaniu ze standardowymi metodami, takimi jak odlewanie lub obróbka skrawaniem. Drukarki 3D wykorzystywane są również powszechnie przez hobbystów, którzy tworzą różne modele na swoje potrzeby. Doskonałym przykładem jest wykorzystanie druku 3D w celu wyprodukowania trudno dostępnych części zamiennych – przykładowo do modeli sterowanych radiowo, dronów lub popularnego wśród fanów militariów ASG. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie rodzaje drukarek 3D są obecnie najbardziej popularne. Zapraszamy do lektury.
Rodzaje drukarek 3D, a stosowana technologia druku
W zależności od tego, jaki cel chcemy uzyskać, należy wybrać odpowiedni rodzaj drukarki 3D. Zdecydowanie innymi parametrami powinna się cechować drukarka 3D do zastosowań przemysłowych lub medycznych, w których dokładność wydruku musi sięgać mikrometrów w porównaniu z drukarką użytkowaną sporadycznie do celów hobbystycznych, gdzie jakość powierzchni wydruku nie musi być aż tak perfekcyjna. W celu ułatwienie wyboru odpowiedniej drukarki warto zapoznać się z poniższą listą, która uwzględnia rodzaje drukarek 3D najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów oraz amatorów.
Drukarki 3D wykorzystujące materiał w postaci żyłki
FDM czyli Fused Deposition Modelling oraz FFF, czyli Fused Filament Fabrication to dwie najbardziej popularne technologie druku 3D w zastosowaniach amatorskich oraz półprofesjonalnych. Drukarki 3D drukujące w tych technologiach tworzą model przestrzenny przy użyciu termoplastycznego polimeru w postaci żyłki nawiniętej na szpulę, która jest rozgrzewana do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu zaczyna się topić. Polimer nakładany jest warstwowo przy użyciu głowicy. Do najczęściej używanych materiałów (filamentów) stosowanych przy tych metodach można zaliczyć:
- ABS – używany do wielu zastosowań ze względu na wysoką odporność na warunki atmosferyczne oraz sporą udarność,
- PLA – uznawany za najłatwiejszy materiał do druku 3D. Jest ekologiczny, gdyż rozkłada się w środowisku naturalnym w przeciągu 3 lat. Stosuje się go m.in. do produkcji opakowań, narzędzi oraz naczyń jednorazowych.
Drukarki 3D wykorzystujące światło do utwardzenia żywicy
Kolejną technologią druku 3D wykorzystującą inne rodzaje drukarek jest metoda polegająca na utwardzaniu płynnej żywicy w tych miejscach, w których ma powstać bryła żądanego przedmiotu. Do najpopularniejszych technologii 3D, w których wykorzystuje się żywicę światłoutwardzalną do stworzenia przestrzennego modelu, można zaliczyć:
- SLA – stereolitografia to technologia, w której płynna żywica utwardzana jest warstwowo za pomocą wiązki lasera,
- DLP – Digital Light Processing – w tej metodzie do utwardzenia materiału wykorzystuje się światło projektora umieszczonego pod pojemnikiem wypełnionym żywicą,
- MJP – Multi-Jet Printing – ostatnia z metod wykorzystujących żywicę światłoutwardzalną wykorzystuje inny rodzaj drukarki 3D – bardziej zbliżony do tych, z których korzysta się do tradycyjnego druku na papierze. Elementem zbieżnym jest to, że głowica natryskuje warstwę żywicy na stół roboczy, po czym jest ona utwardzana poprzez światło UV.
Drukarki 3D działające w technologii proszkowej
Do przemysłowych zastosowań, w których konieczne jest wydrukowanie modelu z bardziej wytrzymałych materiałów – takich jak stopy metalu, wykorzystywane są zaawansowane rodzaje drukarek 3D, które tworzą wydruk z wykorzystaniem materiału składającego się z proszku gipsowego, polimerowego lub metalowego, a także, w niektórych przypadkach, spoiwa. Do najbardziej popularnych technologii proszkowych druku 3D można zaliczyć:
- CJP – technologia, w której proszek gipsowy nakładany jest na stół roboczy, a głowica drukarki nanosi spoiwo. Po zakończeniu tego procesu model należy dodatkowo chemicznie utwardzić.
- Binder Jetting – metoda ta często wykorzystywana jest do produkcji form odlewniczych, dzięki możliwości druku z wykorzystaniem sproszkowanego metalu, piasku lub ceramiki.
- SLS to technologia, w której tworzywo sztuczne w postaci proszku stapia się za pomocą lasera.
Artykuł sponsorowany: Producent drukarek dla przemysłu Ubot 3D
Leave a Reply