Smart TV: czym się kierować przy wyborze nowego telewizora?

Smart TV: czym się kierować przy wyborze nowego telewizora?

Telewizory, z którymi mamy do czynienia współcześnie w najmniejszym stopniu nie przypominają odbiorników znanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Stare modele telewizorów, które gdzieniegdzie można jeszcze spotkać służyły tylko i wyłącznie do oglądania telewizji. Co tu dużo mówić: za dobrą jakość obrazu uznawano przekaz bez zakłóceń radiowych, a do dyspozycji mieliśmy zaledwie kilka kanałów państwowej telewizji. Nowoczesna technologia jednak diametralnie zmieniła oblicze współczesnych mediów, a telewizory stały się inteligentnymi urządzeniami ułatwiającymi nasze codzienne życie. Ciężko sobie wyobrazić, by przy urządzeniu mieszkania pominąć tak ważny element jakim jest telewizor. Co ważne, na rynku mamy niemal nieograniczony wybór telewizorów z funkcją Smart TV oraz innymi nowinkami, dzięki którym oglądanie filmów i seriali staje się jeszcze przyjemniejsze. Zatem na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor?

Smart TV: wielkość telewizora

Obiektem pożądania wielu z nas jest ogromny ekran telewizora, na którym oglądanie ulubionych programów stałoby się nieziemską przyjemnością. Jednak zasada „im więcej, tym lepiej” nie ma zastosowania w przypadku wielkości przekątnej obrazu, przynajmniej jeśli chodzi o komfort użytkowania odbiornika. Zakup 60-calowego telewizora do pokoju o metrażu rzędu 10m2 to nie najlepsze rozwiązanie. Wybór telewizora należy uzależnić od wielkości pomieszczenia, w którym ma się docelowo znajdować. Chodzi przede wszystkim o odległość dzielącą telewizor od miejsca siedzenia. Przyjmuje się, że powinno być to co najmniej 1,25m do nawet 3m, gdzie pierwsza wartość przeznaczona jest dla mniejszych ekranów.

Smart TV: kształt ekranu

Można założyć, że w większości polskich domów znajdują się telewizory z tradycyjnym, płaskim ekranem. Jednak od kilku lat na rynku elektronicznym dostępne są urządzenia z zakrzywioną płaszczyzną obrazu. Czym się od siebie różnią? Telewizory z zakrzywionym ekranem lepiej oddają głębie obrazu i sprawiają wrażenie lekkiego trójwymiaru. Ten rodzaj technologii ułatwia nam również wypełnienie pola widzenia, przez co mamy wrażenie większego ekranu niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jednak zakrzywiony ekran daje najwięcej korzyści, kiedy wszyscy widzowie siedzą naprzeciwko telewizora i w stosunkowo bliskiej odległości. Dlatego też płaski ekran dla wielu osób wydaje się rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, sprawdzającym się w niemal każdych warunkach.

Smart TV: typ wyświetlacza

Starsze modele telewizorów najczęściej były wyposażone w wyświetlacze LCD, które dzisiaj należą do rzadkości. W nowych urządzeniach na pierwszy plan wysuwają się ekrany LED, OLED oraz QLED. Pierwszy rodzaj matrycy jest stosunkowo wydajny, a telewizory LED z funkcją Smart TV można zakupić w bardzo atrakcyjnych cenach, nie tracąc przy tym na jakości obrazu. Trzeba jednak przyznać, że ekrany OLED i QLED windują jakość wyświetlacza na jeszcze wyższy poziom, dlatego też ich ceny często robią wrażenie.

Smart TV: design

Wybierając telewizor do wnętrza o nowoczesny designem ciężko nie przywiązywać wagi do jego wyglądu. W ofertach największych producentów urządzeń elektronicznych nie brakuje telewizorów z funkcją Smart TV o klasycznym, minimalistycznym designie. Dla miłośników awangardowych rozwiązań też znajdzie się sporo modeli telewizorów, które coraz częściej przypominają dzieła sztuki współczesnej.