Rzutnik multimedialny w zaciszu domowym: hit czy kit?

Rzutnik multimedialny w zaciszu domowym: hit czy kit?

Jedną z najbardziej ulubionych rozrywek Polaków jest oczywiście oglądanie telewizji. Co prawda „kablówka” czy telewizja satelitarna powoli stają się przeżytkiem (nie wspominając już o telewizji naziemnej), ale to wcale nie oznacza, że przestaliśmy namiętnie oglądać ulubione filmy i seriale. Ich niemal nieograniczony wybór dają nam kolejni giganci na rynku platform streamingowych na czele z Netfliksem, HBO Go, Amazon Prime Video, a także ostatnią nowością, czyli Apple TV+. Niezależnie od źródła naszej multimedialnej rozrywki, urządzeniem przed którym spędzamy większość czasu jest oczywiście telewizor. Jednak w wielu polskich domach powoli pojawiają się rzutniki multimedialne. Choć przez wielu uważane jedynie jako wyposażenie sal konferencyjnych czy szkół, projektory mogą być nie mniej przydatnym narzędziem w organizowaniu domowej rozrywki dla całej rodziny. Zatem czy warto zrezygnować z telewizora na rzecz rzutnika?

    1. Projektor domowy: wielkość pomieszczenia

Jedną z najistotniejszych przeszkód niepozwalających nam na zainstalowanie projektora w salonie jest ograniczona w nim przestrzeń. W niewielkim salonie trudno sobie wyobrazić telewizor o średnicy większej niż 60 cali, jednocześnie zachowując wysoki komfort oglądania. Projektor często stawia jeszcze wyższe wymagania względem ilości potrzebnego miejsca – należy mieć na względzie nie tylko przekątną wyświetlanego obrazu, ale również odległość, jaka powinna dzielić urządzenie od ściany lub płachty, na której docelowo ma się znaleźć obraz. Dlatego też projektor przeznaczony jest raczej dla osób dysponujących salonem o stosunkowo sporych rozmiarach.

    1. Projektor domowy: wielkość obrazu

Zdolności dobrej jakości rzutnika multimedialnego znacznie przewyższają telewizory, biorąc pod uwagę wartość przekątnej obrazu. Przeciętne telewizory spotykane w polskich domach to rozmiary wahające się między 40 a 60 calami. Projektor to szansa nawet na obraz o przekątnej 100 cali i więcej. Dlatego jeśli chcemy urządzić sobie w domowym zaciszu salę kinową z prawdziwego zdarzenia, warto pomyśleć nad zakupem wysokiej jakości projektora multimedialnego. Gwarancja rozrywki dla całej rodziny bez wychodzenia z domu.

    1. Projektor domowy: intensywność eksploatacji

W wielu polskich domach telewizor działa niemal przez całą dobę z wyłączeniem kilku godzin na sen. Odgłosy pochodzące z telewizji często traktujemy jako „wypełniacz ciszy”, szczególnie gdy samotnie przebywamy w czterech ścianach. W takich przypadkach zakup projektora multimedialnego może okazać się nie do końca trafionym pomysłem, gdyż zbyt intensywne eksploatowanie lampy w urządzeniu będzie skutkowało pogarszającą się jakością obrazu. Co prawda na rynku dostępne są projektory multimedialne wyposażone w lampy LED, jednak nie zapewniają one zbyt wysokiej rozdzielczości obrazu, a także powodują ograniczenia co do wielkości przekątnej.

    1. Projektor domowy: idealny na maratony filmowe

Każdy z nas uwielbia rozsiąść się wygodnie wieczorem na kanapie i nadrobić kilka zaległych odcinków ulubionego serialu. Serwisy VOD oferują coraz bogatszy repertuar, a kinowe hity pojawiają się po kilku miesiącach, a nawet tygodniach od premiery. Dlatego też warto zaopatrzyć się w projektor, który zapewni nam niezwykłych doznań estetycznych. Co więcej, projektor to świetna okazja na całonocny maraton filmowy z klasykami kina w roli głównej, a to wszystko w towarzystwie swoich przyjaciół i rodziny.