Rzeczoznawca majątkowy – czym się zajmuje?

Dla wielu zawód, jakim jest rzeczoznawca majątkowy, to dość niejasne zajęcie. W tym tekście więc spróbujemy odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z wykonywaniem tego zawodu. Zaczniemy od tego, kim jest rzeczoznawca majątkowy, czym się zajmuje oraz co trzeba zrobić, by móc taki zawód wykonywać.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Jeśli interesuje nas osoba, jaką jest rzeczoznawca majątkowy w Gliwicach, to całkiem dobrze trafiliśmy. W mieście tym znajdziemy kilku popularnych rzeczoznawców, którzy z chęcią podejmą się takich zadań, jak: wycena mieszkania, wycena domu jednorodzinnego czy też wycena nieruchomości.

Zadaniem rzeczoznawcy jest bezstronne, rzetelne sporządzenie dokumentu dotyczącego wyceny jakiejś nieruchomości. W tym celu bierze pod uwagę kilka różnego rodzaju aspektów. Ta nieruchomość nie musi być tylko mieszkaniem czy domem jednorodzinnym, może to być również sama działka, hala czy fabryka, a nawet cała kamienica.

Rzeczoznawca majątkowy i jego zadania

W celu wykonania analizy berze się pod uwagę metraż czy różne mocne strony danej posiadłości. Nie bez znaczenia jest także cena innych posiadłości w okolicy, które zostały sprzedane w ostatnim czasie.

Jaki jest koszt, który pobiera rzeczoznawca majątkowy za przygotowanie odpowiedniej wyceny? Większość rzeczoznawców ustala ten koszt indywidualnie do każdego zlecenia. Najmniej zapłacimy za wycenę mieszkania o średnim metrażu. Nieco więcej wyniesie nas wycena domu jednorodzinnego. Najwięcej kosztuje zwykle wycena budynku, w którym znajduje się kilka mieszkań. Rzeczoznawca liczy sobie również więcej za przygotowanie ekspresowej wyceny.

Rzeczoznawca majątkowy – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jak natomiast zostać rzeczoznawcą majątkowym? Aby wykonywać ten zawód nie można mieć na koncie żadnego zatargu z prawem oraz mieć ukończone studia wyższe. Dodatkowo trzeba ukończyć specjalne studia podyplomowe związane właśnie z wyceną nieruchomości.

Dodatkowo trzeba odbyć praktykę i zdać egzamin.