kladzenie dachu

Dekarz – jakie powinien mieć kwalifikacje?

Dach to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy budynku. Zabezpiecza całą nieruchomość przed deszczem czy utratą temperatury. Montaż dachu i pokrycia dachowego musi być wykonany bardzo precyzyjnie i solidnie. Jakie kwalifikacje powinien mieć dobry dekarz?

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz to osoba zajmująca się na co dzień pokryciami dachowymi oraz naprawianiem uszkodzonych dachów. W województwie kujawsko-pomorskim działa wielu profesjonalnych dekarzy. W Bydgoszczy można trafić na wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy sprawnie położą dachówkę i blachodachówkę.

Dekarz dodatkowo montuje okna dachowe, wykonuje obróbki blacharskie i konstruuje podbitki. Potrafi pokryć dach w taki sposób, aby był on idealnie szczelny i trwały na wiele lat. Pracuje na gotowych więźbach dachowych wykonanych przez cieślę. Zna się na różnych materiałach do pokrywania dachów.

Jakie kwalifikacje powinien mieć dobry dekarz?

Nie ma żadnych obowiązkowych kursów, które uprawniają do wykonywania zawodu dekarza. Mimo tego osoba pokrywająca dachy powinna ukończyć szkolenie przygotowujące do zawodu dekarza lub być absolwentem szkoły średniej o takim czy zbliżonym profilu.

Po trzech latach uprawiania zawodu można ubiegać się o tytuł czeladnika. Trzeba zdać wtedy egzamin. Następnym krokiem jest tytuł mistrza dekarskiego. Jest to możliwe dopiero po zdobyciu dłuższego doświadczenia. Mimo braku obowiązku posiadania kwalifikacji warto stawiać na takich specjalistów.

Wybór dobrego dekarza

Dobry dekarz powinien umieć wycenić swoją pracę i sporządzić kosztorys budowlany. Do pokrywania konstrukcji dachowych w Bydgoszczy i nie tylko należy wybierać fachowców z polecenia i z dużym doświadczeniem. Warto czytać opinie w sieci oraz porozmawiać z poprzednimi klientami specjalisty.

Poza kwalifikacjami profesjonalista powinien cechować się punktualnością, odpowiedzialnością i terminowością wykonywania prac. Musi mieć także badania uprawniające do pracy na wysokościach.